Közzététel: 2017. december 11.

Átlagos évet zár a mezőgazdaság 2017-ben

A mezőgazdaság kibocsátási volumene 6,1%-kal csökkent 2017-ben, a növénytermesztési termékek volumene 8,6, az állattenyésztésé 3,2%-kal maradt el a 2016. évi eredményektől. Az előző évben kiváló eredményt hozó növénytermesztési ágazaton belül szinte minden jelentős termék esetében csökkenés volt.

2017-ben az előző évhez képest:

A növénytermesztés kibocsátásának volumene közel 8,6%-kal csökkent az első előzetes adatok szerint. A gabonafélék kibocsátása összességében 16%-kal lett kisebb. A kukorica és az árpa kibocsátása jelentősen, a búzáé kisebb mértékben esett vissza. A napraforgó volumene nem változott, a repcéé és a szójáé csökkent, így az ipari növények kibocsátása összességében 3,8%-kal maradt el az előző évitől. A takarmánynövények kibocsátása gyakorlatilag nem változott, a kertészeti termékeké, a gyümölcsféléké és a burgonyáé kismértékben csökkent.

Az élő állatok kibocsátása 4,2, az állati termékeké 0,6%-kal volt kevesebb, így az állattenyésztés teljes termelési volumene 3,2%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. A baromfi és a sertés kibocsátása csökkent, a szarvasmarháé enyhén nőtt. Az állati termékek közül a tej és a tojás kibocsátása lényegében változatlan maradt.

mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron 2,1%-kal mérséklődött. A volumen 6,1%-os csökkenése mellett az árak 4,3%-kal emelkedtek.

folyó termelőfelhasználás volumene gyakorlatilag változatlan volt, az árindex minimálisan lett alacsonyabb. Az első adatok alapján a ráfordítások közül jelentősen nőtt a műtrágyák és talajjavítószerek volumene, azonban az energia és kenőanyagoké, valamint a takarmányé kissé csökkent.

bruttó hozzáadott érték előző évi áron 15, folyó áron pedig 4,5%-kal csökkent. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 1,9%-kal mérséklődött.

A termelési tényezők jövedelme 3,9, a vállalkozói jövedelem több mint 11%-kal csökkent. A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme („A” mutató) 4,7%-kal mérséklődött.