Ugrás a tartalomhoz

Az MTA Statisztikai Bizottsága

A 2010-ben megalakulásának 150. évfordulóját ünneplő Statisztikai Bizottság Csengery Antal indítványára 1860-ban jött létre a Magyar Tudományos Akadémián. 
A statisztikai adatok rendszeres áttekintését, értékelését a XIX. századot megelőzően is igényelte a központi irányítás. Az önálló statisztikai szervezet létrehozásának gondolata az 1844-es pozsonyi országgyűlésen merült fel először. Ennek alapjait a szabadságharc idején, 1848-ban rakták le, amikor is a Belügyminisztérium keretében Fényes Elek vezetésével megalakult, de csak rövid ideig működött a hivatalos magyar statisztikai szolgálat Országos Statisztikai Hivatal néven. A szabadságharc bukása után az adatgyűjtések ismét a bécsi statisztika törvényei szerint működtek. 
A Statisztikai Bizottság megalakulásával megvalósult Csengery eszméje, mely szerint "egy hazai statisztika megteremtése [...] nem várható idegen kezektől". 
Korizmics László és Csengery Antal leveléből megismerhetjük a bizottság feladatát:
"gyüjteni, rendezni, megbirálni s más államok adataival is egybevetve feldolgozni mindennemű statisztikai adatokat [...]." 
A bizottság működése 1874-től nem csak a statisztika, hanem a nemzetgazdaságtan területére is kiterjedt, s ez nevében is megmutatkozott. Előbb Közgazdasági és Statisztikai Bizottság, majd Nemzetgazdasági és Statisztikai Bizottság, még később Nemzetgazdasági Bizottság néven működött tovább. 
Az 1945-ben megszüntetett bizottság hosszú szünetet követően, 1967. február 22-én alakult újjá a Magyar Tudományos Akadémia IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya részeként, s a Statisztikai Bizottság azóta is ebben a szervezeti keretben működik. 
További érdekességek:

Hunfalvy János levele a "Tekintetes" Akadémiához
Az MTA Statisztikai Bizottsága elnökei
A Statisztikai Bizottság tagjai 2010-ben