Az Európai Unió tagországainak havi kiskereskedelmi forgalmi volumenváltozására - mint fontos konjunktúra-mutatóra - egységes adatszolgáltatást ír elő a "Rövid távú statisztikákra" vonatkozó EU rendelet (Council Regulation No 1165/98 of 19 May concerning short-term statistics) és az ehhez kapcsolódó módszertani kézikönyv (Methodology of short-term statistics, Eurostat, 2002). A KSH Internetes Gyorstájékoztatójában megjelenő adatok megegyeznek a fenti rendelet alapján előállított és az Eurostatnak havonta átadott adatokkal. A magyar adatok is szerepelnek az Eurostat Internetes honlapján megjelenő havi kiadványban (News Release - Retail trade), illetve adatbázisban (New Cronos).
Az EU előíráson túl, a hazai adatközlés az alábbiakra is kiterjed:
![]() | A korábbi gyakorlatnak megfelelően közöl a KSH adatot a gépjármű- és üzemanyag-kiskereskedelemre, valamint az ezzel együtt számolt kiskereskedelmi forgalomra is. Ezt a területet a hazai és nemzetközi tevékenységi osztályozás a kiskereskedelemtől elkülönítve kezeli. |
![]() | Néhány tevékenységcsoport az EU előírásoknál mélyebb bontásban is közlésre kerül, kimutatva összetevőinek sok esetben eltérő tendenciáit. Így külön is publikáljuk a gyógyszer-, gyógyászati termék-; az illatszer; a könyv-, újság-, papíráru-; valamint az egyéb iparcikk kiskereskedelem adatait. |
![]() | Negyedévenként a felülvizsgált adatok alapján regionális bontásban is közli a KSH a kiskereskedelmi forgalom értékét és volumenindexét |
![]() | A KSH Interneten elérhető "Stadat" adatbázisában a vendéglátóhelyek havi forgalma is publikálásra kerül. |
A Gyorstájékoztatóban és a Stadat adatbázisban megjelenő adatokon túl, a havi kiskereskedelmi forgalom hosszabb idősorai is elérhetők a KSH Internetes Tájékoztatási adatbázisában.
A havi kiskereskedelmi forgalmi adatok forrása az OSAP 1045. számú "Jelentés a kiskereskedelem, javítószolgáltatás és vendéglátás eladási forgalmáról" c. reprezentatív adatgyűjtés. (A kérdőív és a kitöltési utasítás letölthető a KSH Internetes honlapjáról.)
A megfigyelés egységei az üzletek (gyógyszertárak, vendéglátóhelyek, javító-szolgáltató helyek és egyéb kiskereskedelmi telepek). Adatszolgáltatók az üzleteket üzemeltető vállalkozások, főtevékenységüktől és gazdálkodási formájuktól függetlenül.
A mintavételi keretbe azok a működési engedéllyel rendelkező, kiskereskedelmi főtevékenységű üzletek tartoznak, melyek a KSH negyedéves frissítésű kiskereskedelmi üzlethálózati regiszterében (KISREG) szerepelnek. (Részletesebben lásd az üzlethálózati adatokról szóló módszertani leírásban.) Teljes körűen figyeli meg a KSH a 10-nél több üzletet működtető hálózatok üzleteit, valamint az adott tevékenységi körben jelentős forgalmúnak, illetve alapterületűnek minősülő üzleteket. Az összes többi üzlet adatszolgáltatásra való kijelölése reprezentatív mintaválasztás alapján történik. A reprezentatív mintába kiválasztott üzletek körében évente 25-30%-os rotálást (cserélést) hajt végre a KSH, mellyel a kisebb vállalkozások adatszolgáltatói terheinek csökkentését, egyenletesebb elosztását kívánja biztosítani. Negyedévente kisebb minta kiigazítással, a megszűnő üzletek helyett újak kijelölésével biztosítja a KSH a minta megfelelő szinten tartását.
A Gyorstájékoztatóban közölt kiskereskedelmi forgalom értéke fogyasztói áron, áfa-val és a fogyasztási adóval együtt értendő. A forgalom értéke a reprezentatív minta alapján becsült értékösszeg. A mintavételi hiba az összes kiskereskedelmi forgalom értékét tekintve: 3-4%.
A volumenindexet a KSH az értékindexből és árindexből számítja. A kiskereskedelmi ár-index a fogyasztóiár-megfigyelés reprezentánsai és a kiskereskedelmi forgalmi súlyok alapján készül.
A bevezetőben szereplő EU rendelet előírásai szerint a hó/előző év azonos hónapja volumenindexnél naptárhatás szerinti kiigazítást kell alkalmazni, mely tartalmazza a húsvéthatás és a szökőév-hatás kiszűrését is. Azoknál az idősoroknál, melyeknél a használt módszer nem mutat szignifikáns naptári hatást, a kiigazított adatok megegyeznek a kiigazítás nélküliekkel. A hó/előző hó volumenindexeknél mind a naptárhatás, mind a szezonális hatás kiszűrését el kell végezni. A kiigazítás módszeréből adódóan a kiigazított adatok a teljes idősorra vonatkozóan minden hónapban változhatnak.
Az idősorok kiigazítása az Eurostat ajánlása szerint, a DEMETRA-szoftver segítségével, a TRAMO-SEATS-módszerrel történik.
A Gyorstájékoztatóban megjelenő legfrissebb adatok mindenkor előzetes adatközlések. Az előzetes becslések a tárgyidőszakot követő 38-40. napig beérkezett, rögzített, ellenőrzött adatok feldolgozásával készülnek. Az előzetes becslés idejére 2005-ben a kijelölt üzletek 80-84%-ának adatai érkeztek be.
A KISREG negyedéves frissítésének megfelelően, negyedévenként kerül sor az adatok felülvizsgálatára, ismételt feldolgozására és a regionális adatok előállítására. A márciusi előzetes adatközléssel egyidejűleg kerülnek publikálásra az előző év IV. negyedévi felülvizsgált adatai, a júniusival az I. negyedévi, a szeptemberivel a II. negyedévi, a decemberivel a III. negyedévi. 2005-ben az ismételt feldolgozás időszakára az adatok beérkezése elérte a 88-92%-ot.
A be nem érkezett adatok pótlásra kerülnek mind az előzetes, mind a felülvizsgált adatok feldolgozásánál, elsősorban az előző időszaki saját adat továbbvezetésével, ennek hiányában a környezeti átlaggal, illetve a kiemelt adatszolgáltatóknál más adatforrásból levezetve.
A Gyorstájékoztató szöveges részében a hó/előző év azonos hónapja indexekre való hivatkozás a naptári hatástól megtisztított, a hó/előző hó indexek említése a naptári és szezonális hatástól megtisztított adatok alapján értendők.
A részadatok összegei - a kerekítések miatt - eltérhetnek az összesen adatoktól.