Kiskereskedelem

Az Európai Unió tagországainak havi kiskereskedelmi forgalmi volumenváltozására – mint fontos konjunktúramutatóra – egységes adatszolgáltatást ír elő a "Rövid távú statisztikákra" vonatkozó EU-rendelet (Council Regulation No 1165/98 of 19 May concerning short-term statistics), és az ehhez kapcsolódó módszertani kézikönyv (Methodology of short-term statistics, Eurostat, 2002). A KSH internetes gyorstájékoztatójában megjelenő adatok megegyeznek a fenti rendelet alapján előállított és az Eurostatnak havonta átadott adatokkal. A magyar adatok is szerepelnek az Eurostat honlapján megjelenő havi kiadványban (News Release – Retail trade), illetve az adatbázisban.

A 2008-as gazdasági tevékenységek egységes osztályozási rendszerére (TEAOR'08) való áttérés a kiskereskedelemi forgalom tartalmi meghatározásában is változást okozott. A 2008-as osztályozás az üzemanyag-értékesítést is a kiskereskedelem részének tekinti. Így a Kiskereskedelem, 2009. január című gyorstájékoztatótól kezdődően a kiskereskedelem összesen értéke tartalmazza az üzemanyag-forgalmazásból származó forgalmat is. A STADAT-adatbázis a TEAOR'08-nak és a TEAOR'03-nak megfelelően az összesített kiskereskedelmi forgalmi adatokat is tartalmazza; az előbbit "kiskereskedelem összesen", az utóbbit "kiskereskedelem összesen üzemanyag nélkül" megnevezéssel. A gyorstájékoztatókban 2012. januártól kezdve az egyes üzlettípusok megnevezése az előző évhez képest kismértékben módosult, ez azonban az adatok tartalmában változást nem jelent. Kiskereskedelem, 2013. január című gyorstájékoztatótól kezdődően a kiskereskedelem összesen, az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem, a nem élelmiszer-kiskereskedelem és az üzemanyag-kiskereskedelem naptárhatástól megtisztított volumenváltozását tartalmazza.

Az EU-előíráson túl, a hazai adatközlés az alábbiakra is kiterjed:

A gyorstájékoztatóban és a STADAT-adatbázisban megjelenő adatokon túl a havi kiskereskedelmi forgalom hosszabb idősorai is elérhetők a KSH internetes Tájékoztatási adatbázisában.
A havi kiskereskedelmi forgalmi adatok forrása az OSAP 1045. számú "Jelentés a kiskereskedelem és vendéglátás eladási forgalmáról" c. reprezentatív adatgyűjtés. (A kérdőív és a kitöltési utasítás letölthető a KSH honlapjáról.) A megfigyelés egységei az üzletek, gyógyszertárak, vendéglátóhelyek. Adatszolgáltatók az üzleteket üzemeltető vállalkozások, főtevékenységüktől és gazdálkodási formájuktól függetlenül.
Az adatgyűjtés az önkormányzatok által kiadott működési engedélyek és a hivatalosan bejelentett tevékenységek KSH-ban összesített nyilvántartásán (Kereskedelmi Regiszter) alapszik. Az adatgyűjtés adatszolgáltatói köre két részből tevődik össze. Az ún. teljes körű részbe kerülnek: a legalább 50 főt foglalkoztató és legalább 6 üzletet működtető vállalkozások, illetve létszám-kategóriától függetlenül a legalább 7 egységet működtető vállalkozások, vagy ha adott tevékenységi körben jelentős alapterületű üzlettel rendelkeznek. Teljes körűen vannak kijelölve továbbá azok a gyógyszertárak, amelyeknek az ÁNTSZ felé jelentett 2009-es éves forgalma meghaladja a 700 millió Ft-ot. Az összes többi üzlet adatszolgáltatásra való kijelölése reprezentatív mintaválasztás alapján történik. A reprezentatív mintába kiválasztott üzletek körében évente 25–30%-os rotálást (cserélést) hajt végre a KSH, amellyel a kisebb vállalkozások adatszolgáltatói terheinek csökkentését, egyenletesebb elosztását kívánja biztosítani. Félévente kisebb mintakiigazítással, a megszűnő üzletek helyett újak kijelölésével biztosítja a KSH a minta megfelelő szinten tartását.
A Gyorstájékoztatóban közölt kiskereskedelmi forgalom értéke fogyasztói áron, áfával és a fogyasztási adóval együtt értendő. A forgalom értéke a reprezentatív minta alapján becsült értékösszeg. A mintavételi hiba az összes kiskereskedelmi forgalom értékét tekintve: 2–3%. A volumenindexet a KSH az értékindexből és árindexből számítja. A kiskereskedelmi árindex a fogyasztóiár-megfigyelés reprezentánsai és a kiskereskedelmi forgalmi súlyok alapján készül.
Az idősorok szezonális kiigazítása az Eurostat ajánlása és a KSH-ban egységesen alkalmazott elvek szerint, a DEMETRA-szoftver segítségével, a TRAMO/SEATS-módszerrel történik. A program beállításai évente kerülnek rögzítésre. 2009-ben kisebb módszertani váltás történt a szezonális kiigazítás során. Eddig a változatlan áras értékek kerültek kiigazításra, a januári adatok publikálásától kezdve a 2005. év havi átlagán számított volumenindexeket igazítjuk ki. 2013-tól 2010. év havi átlagán számított volumenindexet igazítjuk ki. A bevezetőben szereplő EU-rendelet előírásai szerint a hó/előző év azonos hónapja volumenindex számításakor a naptárhatással kiigazított idősort kell alkalmazni, mely tartalmazza a munkanaphatás, a húsvéthatás és a szökőévhatás kiszűrését is. Azoknál az idősoroknál, melyeknél a használt módszer nem mutat szignifikáns naptárhatást, a kiigazított adatok megegyeznek a kiigazítás nélküliekkel. A hó/előző hó volumenindex számításakor mind a naptárhatás, mind a szezonális hatás kiszűrését el kell végezni. A kiigazítás módszeréből adódóan a kiigazított adatok a teljes idősorra vonatkozóan minden hónapban változhatnak. Bővebben»
A gyorstájékoztatóban megjelenő legfrissebb adatok mindenkor gyorsbecslésen alapuló adatközlések. Előzetes adatok: STADAT-táblák megjelenése a tárgyhót követő 50-55. napon történik (t+50-55). Negyedévenként kerül sor az adatok felülvizsgálatára (t+5 hónap), ismételt feldolgozására és a regionális adatok előállítására. A márciusi előzetes adatközléssel egyidejűleg kerülnek publikálásra az előző év IV. negyedévi felülvizsgált adatai, a júniusival az I. negyedévi, a szeptemberivel a II. negyedévi, a decemberivel a III. negyedévi. A be nem érkezett adatok pótlásra kerülnek mind az előzetes, mind a felülvizsgált adatok feldolgozásánál, elsősorban az előző időszaki saját adat továbbvezetésével, ennek hiányában a környezeti átlaggal, illetve a kiemelt adatszolgáltatóknál más adatforrásból levezetve.

Havi kiskereskedelmi adatok felülvizsgálati rendje:


Tárgyidőszak Gyorstájékoztató megjelenése,
gyorsbecslés
STADAT-táblák feltöltése,
előzetes adat

2013. január

2013. március 5.

2013. március 26.

2013. február

2013. április 4.

2013. április 24.

2013. március

2013. május 6.

2013. május 24.

2013. április

2013. június 5.

2013. június 25.

2013. május

2013. július 4.

2013. július 24.

2013. június

2013. augusztus 5.

2013. augusztus 23.

2013. július

2013. szeptember 4.

2013. szeptember 24.

2013. augusztus

2013. október 4.

2013. október 25.

2013. szeptember

2013. november 6.

2013. november 26.

2013. október

2013. december 4.

2013. december 20.



Tárgyidőszak Véglegesített adatok megjelenése

2012. július, augusztus, szeptember

2013. február 25.

2012. október, november, december

2013. május 24.

2013. január, február, március

2013. augusztus 23.

2013. április, május, június

2013. november 26.