3,8%-kal nőtt a beutazások száma
A külföldi látogatók 2019 IV. negyedévében 12,8 millió alkalommal, 3,8%-kal többször utaztak Magyarországra, mint az előző év azonos időszakában. Az év utolsó három hónapjában az egynapos utazások száma 5,6%-kal emelkedett, a többnaposoké 0,4%-kal csökkent. Az egynapos utazások 92%-a magánjellegű, 5,0%-a munkavégzési, 3,2%-a üzleti, üzletelési célú utazás volt.
Egynapos utakra a velünk szomszédos országok közül Romániából (30%), Szlovákiából (22%) és Ausztriából (20%) érkeztek a legnagyobb arányban, a beutazások mindhárom országból növekedtek az előző év azonos időszakához mérten.
A külföldiek 3,8 millió többnapos utazást tettek Magyarországon 2019. IV. negyedévben. A többnapos utak jelentős többsége magánjellegű utazás, valamivel több mint egytizede munkavégzési, üzleti és üzletelési célú út volt.
A többnapos utazásokat a főbb motivációs célok szerint nézve
- a szabadidő, szórakozás, egészségmegőrzés részesedése a legnagyobb: 58,
- a rokon- és barátlátogatások aránya 18,
- az üzleti és üzletelési utak aránya 6,1,
- a munkavégzési célú utak aránya 5,9,
- az átutazásoké 5,3% volt.
A szabadidő, szórakozás, egészségmegőrzés célú utazások száma 1,4%-kal nőtt a repülővel érkezők számának emelkedése miatt, ami a közúton érkezők közel 10%-os csökkenését is ellensúlyozni tudta. Az előző év azonos időszakához képest többen jöttek Franciaországból, Olaszországból és az Egyesült Királyságból is.
A IV. negyedévben a látogatók közel negyede román, 18%-a szlovák, 16%-a osztrák állampolgár volt.
A több napra érkezők közül a legtöbben Németországból (441 ezer fő), Szlovákiából (324 ezer fő) és Romániából (292 ezer fő) jöttek. Esetükben számottevően csökkent a látogatók száma az év utolsó hónapjaiban: a Romániából történő többnapos beutazások több mint harmadával visszaestek, míg a legkisebb mértékben a német látogatások száma mérséklődött (8,7%-kal).
A külföldiek kiadásai növekedtek
2019 IV. negyedévében a beutazók hazánkban eltöltött ideje 0,3%-kal, 28,5 millió napra csökkent. Az egynapos tartózkodások száma 5,6%-kal nagyobb, a több napra érkezők hazánkban eltöltött ideje 2,8%-kal kisebb lett. Összességében a külföldi beutazók átlagos tartózkodási ideje az előző év azonos időszakához képest 2,3 napról 2,2 napra, ezen belül a több napra érkezőké 5,3 napról 5,2 napra mérséklődött.
A tartózkodási idő enyhe csökkenése mellett folyó áron 5,3%-kal többet, 511 milliárd forintot költöttek a hozzánk látogató külföldiek.
Az osztrákok költötték a legtöbbet hazánkban
2019 IV. negyedévében az Ausztriából érkezők költöttek hazánkban a legtöbbet, 59 milliárd forintot, 2,9%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Kiadásaik háromnegyedét termékek, szolgáltatások vásárlására és egészségügyi ellátásokra fordították. Vásárlásaik összege jelentősen, 42%-kal nőtt, az egészségügyi ellátásokra fordított összegeik viszont 2,5%-kal csökkentek. Emellett jelentős összegeket költöttek szabadidős tevékenységekre is, ami a kiadásaik 14%-át tette ki. A Németországból érkezők kiadása hasonlóan magas, 54 milliárd forint volt, 14%-kal több, mint egy évvel korábban. Jelentősek voltak még a kiadások a Romániából, az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból és a Szlovákiából érkezők esetében is.
2019 IV. negyedévében a külföldi látogatók fejenként és naponta átlagosan 17 900 forintot költöttek Magyarországon, 900 forinttal többet az egy évvel korábbinál. A legmagasabb összegű átlagos kiadások a fogászati kezelésekhez, a körutazásokhoz és az üzleti utazásokhoz kapcsolódtak (74 ezer, 35 ezer és 33 ezer forint/fő/nap). A szabadidős célú utazásokon résztvevők kiadásai átlagosan 5,4%-kal, 22 700 forintra nőttek.
A látogatók kiadásaik 30%-át szállásra és vendéglátó-szolgáltatásokra, 13%-át közlekedésre és üzemanyag-vásárlásra költötték. Az élelmiszerekre és egyéb árucikkekre fordított kiadások aránya 3,0 százalékponttal, 29%-ra csökkent.
A hazánkban tartózkodó külföldiek a többnapos utazásokhoz kapcsolódóan a kiadások
- 38%-át szállásra és vendéglátó-szolgáltatásokra,
- 21%-át közlekedésre és üzemanyag-vásárlásra,
- 12%-át kulturális, sport- és egyéb turisztikai szolgáltatásokra,
- 11%-át egyéb árucikkekre költötték.
A több napra érkezők fele Budapesten szállt meg
2019 IV. negyedévében a fővárosba több napra érkezők száma 6,6%-kal, 1,9 millió főre nőtt. A több napra érkező külföldiek fele töltött el legalább egy éjszakát Budapesten. Nagy többségük főként városnézés miatt jött (60%). A több napra Budapestre látogatók 11%-a az Egyesült Királyságból, 8,9%-a az Egyesült Államokból érkezett, emellett az olasz, a német és a francia látogatók aránya is számottevő (7,0, 6,0, illetve 5,8%) volt.
Nyugat-Dunántúlon a több napra érkezők negyede éjszakázott. Közülük jelentős számban osztrákok, lengyelek, németek és szlovákok fordultak meg ebben a régióban. Az osztrákok és a szlovákok többnyire rokon- és barátlátogatás vagy a saját ház felkeresése céljából, a lengyelek főként üdülés, a németek munkavégzés miatt érkeztek.
2019-ben számottevően nőtt a látogatók száma, tartózkodási ideje és kiadásainak összege
2019-ben a külföldiek 61 millió alkalommal látogattak Magyarországra, 6,5%-kal többször, mint 2018-ban. Az egynapos utak aránya 70%-ról 72%-ra nőtt. A legalább egy éjszakát hazánkban eltöltők száma csökkent az előző évhez mérten. A külföldiek összességében 138 millió napot töltöttek el hazánkban, tartózkodási idejük 6,4%-kal emelkedett 2018-hoz viszonyítva. Az egynapos látogatások 11, a több napra érkezők tartózkodási ideje 4,5%-kal nőtt.
2019-ben a külföldi látogatók 2310 milliárd forintot költöttek Magyarországon. A kiadások valamivel több mint egynegyede (602 milliárd forint) az egynapos látogatóktól származott. A több napra érkezők összesen 1708 milliárd forintot költöttek az év során.
A hazánkba érkezők egy főre jutó átlagos napi kiadásainak összege 5,0%-kal, 16 700 forintra, ezen belül a több napra érkezőké 5,7%-kal, 18 200 forintra nőtt.
Tovább nőtt a magyarok külföldre tett utazásainak a száma
2019 IV. negyedévében a magyar állampolgárok 5,5 millió alkalommal utaztak külföldre, ez 5,2%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A külföldre látogatók száma éves átlagban 2014-ben állt ismét növekvő pályára.
Az utazások száma alapján az egynapos utazásoké 8,5%-kal nőtt, a többnaposoké 0,3%-kal csökkent. Utóbbinak az az oka, hogy a városnézési és üdülési céllal tett utak száma jelentősen csökkent az előző év azonos negyedévéhez képest.
A rokon, barátlátogatási célú utak száma 8,7%-kal növekedett, ezzel párhuzamosan az alacsony részarányú üzleti utazások száma közel ötödével nőtt.
A magyarok külföldi utazásainak 65%-a egynapos út, ezek közül legjelentősebben a munkavégzési utak száma emelkedett.
A legtöbben továbbra is Ausztriába és Szlovákiába utaztak, az odalátogatók száma 8,7, illetve 19%-kal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Ausztriába többen indultak városnézés miatt, mint egy évvel korábban, Szlovákiába pedig negyedével többen utaztak rokon- vagy barátlátogatás céljából.
A magyarok 1,9 millió többnapos utazást tettek külföldre. A többnapos utakon belül
- a szórakozási, városnézési és természetjárási célú utak aránya 37,
- a rokon- és barátlátogatásoké 35,
- a munkavégzési célú utaké 13,
- a konferenciáké, üzleti utaké 7,9% volt.
A legtöbben Ausztriába, Németországba, Szlovákiába vagy Romániába utaztak, a többnapos utak fele ebbe a négy országba irányult. Ausztria volt a legkedveltebb úti cél, bár 10%-kal kevesebben látogattak oda, mint az előző év azonos időszakában. A rangsorban második Németországba 14%-kal nőtt a kiutazások száma, ahová rokon, barát meglátogatása, illetve városnézés miatt többen utaztak.
Hosszabb időt töltöttek el a magyarok külföldi utazásaikon
2019. IV. negyedévben a külföldre utazó magyarok átlagosan 2,6 napot töltöttek el utazásaik során, 0,2 nappal többet az egy évvel korábbinál. A külföldre tett látogatások során eltöltött idő 2014 óta nem volt ilyen számottevő. Az utazók külföldön töltött összes ideje szintén nőtt, elérte a 14,4 millió napot, 13%-kal többet, mint az előző év azonos negyedévében. A magánjellegű utaknál 7,0, az üzleti vagy munkavégzési célú utak esetén 35%-kal nőtt a tartózkodási idő.
A külföldre utazó magyarok folyó áron 11%-kal többet, 217 milliárd forintot költöttek. Kiadásaik 11%-kal emelkedtek, ennek hátterében a növekvő tartózkodási idő mellett a forint gyengülése áll. A legnagyobb összeget, 39 milliárd forintot az Ausztriába utazók költötték el. Jelentős volt még a Németországba és az Egyesült Államokba látogatók kiadása is.
A külföldre látogatók fejenként és naponta átlagosan 15 100 forintot költöttek. A legnagyobb egy főre jutó, napi 31 ezer forintnyi átlagos kiadás az üzleti utazásokhoz kapcsolódott.
A külföldre látogatók kiadásaik 38%-át élelmiszerek és egyéb árucikkek vásárlására, 25%-át szállásra és vendéglátó-szolgáltatásokra, 16%-át kulturális, sport- és egyéb turisztikai szolgáltatásokra, 11%-át közlekedésre és üzemanyagra fordították.
2019-ben a lakosság külföldi utazásainak száma, tartózkodási ideje és kiadásainak összege is nőtt
2019-ben a magyarok 24,9 millió – 15,5 millió egy- és 9,4 millió többnapos – látogatást tettek külföldön. Az előző évhez viszonyítva az egynapos utak száma 9,4, a többnaposoké 8,4%-kal bővült. Az egynapos kiutazások számottevő része vásárlásokhoz kapcsolódott. A hosszabb utak jelentős része üdülési célú volt.
A legtöbb többnapos utazást Németországba tették a magyar turisták, megelőzve Ausztriát. A Németországba tett utazások hossza folyamatosan nő, ezzel szemben az Ausztriában töltött idő harmadával esett vissza a trendfordulónak számító 2017-hez képest. A külföldi kiadások esetében Németország magasan az első helyen áll, dupla annyi az összes költés, mint a rangsorban második országban, az Egyesült Államokban. A 2017-es megtorpanás után a magyarok Horvátországban is újra jelentős összegeket költenek el.
A magyarok 74 millió napot töltöttek külföldön, tartózkodási idejük 19%-kal volt több, mint 2018-ban. Az egy napra utazó magyarok 9,4, a több napra külföldre látogatók 22%-kal több időt töltöttek a kiválasztott célországokban. Ezzel együtt az átlagosan eltöltött idő is növekedett, 2019-ban 3,0 nap volt. A több napra látogatók éves átlagban 6,2 napig tartózkodtak külföldön, ez 2015 óta a legmagasabb. A magyarok 2019-ben magánjellegű utakon 17, munkavégzési célú utakon 35%-kal több időt töltöttek.
2019-ben a magyar utazók 969 milliárd forintot fordítottak külföldi utazásaikhoz kapcsolódóan termékekre és szolgáltatásokra, 9,2%-kal többet, mint előző évben. A kiadások felét szabadidős célú utazásokon költötték el, túlnyomórészt a többnapos utazások alkalmával. Az egy napra külföldre látogatóktól – akik arányukat tekintve az összes kiutazók 63%-át adták – a kiadások 23%-a származott. 2019-ben a magyarok a munkavégzési célú utazásokon 23, az üdülések alkalmával 13, a külföldi bevásárló utakon 8,5%-kal többet költöttek.
294 milliárd forintos utasforgalmi többlet a mérleg
Az utasforgalmi egyenleg a hazánkba utazó külföldiek és a külföldre utazó magyarok kiadásainak egyenlege.1 2019 IV. negyedévében az export (a külföldiek kiadása) kisebb mértékben nőtt, mint az import (a magyarok kiadása), az egyenleg 1,2%-kal, 3 milliárd forinttal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A forint-euró átlagárfolyam 2019 IV. negyedévében 2,8%-kal magasabb volt, mint egy évvel azelőtt.
További adatok, információk
Táblák (STADAT) - Idősoros éves adatok - Turizmus, vendéglátás
Táblák (STADAT) - Évközi adatok - Turizmus, vendéglátás
Módszertan
Elérhetőségek:
kommunikacio@ksh.hu
Lépjen velünk kapcsolatba
Telefon: (+36-1) 345-6789
www.ksh.hu