A Covid19-járvány miatt bevezetett korlátozások 2020-ban a turisztikai ágazatot sújtották a legnagyobb mértékben. A 2021-es előzetes adatok már a kilábalás jeleit mutatják, hiszen a külföldiek és a magyarok hazai turisztikai kiadásai összességében 30%-kal meghaladták az előző évi forgalmat, azonban még így is csak a 60%-át tették ki a 2019. évinek. A felépülést segítheti, hogy 2021-ben jelentős beruházások zajlottak a turisztikai ágazatokban.
A 2021. évi előzetes adatok szerint a nemzetgazdaság bruttó kibocsátásán belül a turizmusra jellemző tevékenységek aránya 5,6%-ot tett ki, a multiplikátor termelési hatásokat is figyelembe véve 8,2% volt. A turisztikai kereslet és a kereskedelmi szálláshelyek friss adatai elérhetők a KSH honlapján.
Visszaesés után enyhén bővült a turisztikai kereslet
A külföldiek magyarországi turisztikai kiadásai 2020-ban 978 milliárd forintot tettek ki, folyó áron 56%-kal kevesebbet, mint 2019-ben. A szabadidős és a vásárlási célú utazások száma drasztikusan visszaesett. A járvány miatti határlezárások, illetve a vírustól való félelem miatt 2020-ban sokan lemondtak a nyaralásról. A lecsökkent kiadások közel fele 5 ágazatban jelentkezett: a szálláshely-szolgáltatásban, a vendéglátásban, a sport- és szabadidős tevékenységben, a légiforgalmi személyszállításban és a gyógyfürdő-szolgáltatásban.
2020-ban a magyar lakosság belföldi turisztikai kiadásai csaknem a felére estek vissza az egy évvel korábbihoz képest, és összesen 406 milliárd forintot tettek ki. A kiadások 87%-a a hazai, 13%-a a külföldi utazásokhoz kapcsolódott. A magyarországi turisztikai kiadások összege így 1384 milliárd forint volt, alig fele a 2019. évinek, és 71%-át a külföldiek turisztikai költése adta.
2020-ban a turizmus 5,4%-kal járult hozzá közvetlenül a GDP-hez
A turizmusra jellemző ágazatok kibocsátása 2020-ban alapáron az előző évihez képest 16%-kal kevesebb, 5022 milliárd forint volt, a visszaesés mértéke jelentősen meghaladta a teljes nemzetgazdaság szűkülését. Az összes folyó termelőfelhasználás, azaz a termeléshez felhasznált termékek és szolgáltatások értéke piaci beszerzési áron 2766 milliárd forintot tett ki, így a turisztikai ágazatok összes hozzáadott értéke alapáron 2257 milliárd forint volt.
2020-ban a teljes nemzetgazdaság bruttó kibocsátásán belül a turizmusra jellemző tevékenységek aránya 5,4%-ra esett vissza, a multiplikátor termelési hatásokat is figyelembe véve 7,9% volt. A turizmushoz köthető ágazatok hozzáadott értéke a nemzetgazdaság egészének 5,5%-a volt, ez a tovagyűrűző hatással együtt 8,1%-ot ért el. A turisztikai szektor két fő ágazata, a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás együttesen a bruttó hazai termelés mintegy 1,6%-át adta, szemben az előző évi 2,1%-kal.
A turizmusspecifikus tevékenységek egyes típusainál az általuk létrehozott összes teljesítményből a turisták által igénybe vett hányad eltér egymástól. A járvány alatti korlátozó intézkedésekA szálláshelyek 2020. novembertől 2021 májusig csak üzleti céllal érkező vendégeket fogadhattak. 2021. júliustól törölték el a korlátozásokat a szálláshelyeken.[1] hatására a szálláshely-szolgáltatás esetében ez az arány a pandémia előtt 90% felettiről 2020-ra 68%-ra csökkent. Az utazásszervezés korábbi turisztikai aránya a felére esett, a még üzemelő vállalkozások más tevékenységgel pótolták az elmaradó utazások miatti bevételkiesést. A vendéglátás területén is a felére zuhant a turisták által igénybe vett szolgáltatások hányada.
A turisták által igénybe vett hányad az egyes turizmusspecifikus ágazatok tevékenységéből, 2020*
A hazai foglalkoztatás tizedét adják a turizmushoz köthető ágazatok
2020-ban a turisztikai ágazatokban a foglalkoztatottak száma 398 ezer volt, 5,5%-kal kevesebb az előző évinél. Így a turisztikai ágazatokban foglalkoztatottak aránya a nemzetgazdaság egészéhez képest 9,1%-ot ért el, 0,4 százalékponttal kevesebbet, mint 2019-ben. A turizmusban betöltött állások túlnyomó többsége alkalmazotti státuszú volt.
Turizmusban foglalkoztatottak száma, ezer fő
2020-ban a turizmusban foglalkoztatottak mintegy harmada az előző évhez hasonlóan a vendéglátásban dolgozott, 13%-a a közúti személyszállításban. A pandémia alatt a dolgozói létszám a legtöbb ágazatban csökkent, a legjelentősebben a szálláshely-szolgáltatásban, 44 ezer főről 33 ezerre. A négy személyszállítási ágazatban együtt (vasúti, közúti, vízi, légi) 10 ezer, a vendéglátásban 4 ezer fővel regisztráltak kevesebb munkaerőt. Néhány ágazatban csekély többlet keletkezett, így a kulturális szolgáltatások, a sport- és szabadidős tevékenység, illetve az utazásszervezési ágazat esetében.
Átlagosan minden tizedik hazai vállalkozás a turizmushoz kötődik
2020-ban a turizmusra jellemző ágazatokban a regisztrált vállalkozások száma stagnált az előző évhez viszonyítva, számuk (191 ezer) az összes vállalkozás egytizedét adta. A gyógyfürdő-szolgáltatáshoz köthető ágazatokban 1079 vállalkozással többet, a vendéglátásban 323-mal kevesebbet regisztráltak, mint egy évvel korábban. A szállodákat, panziókat üzemeltető vállalkozások száma mintegy ötödével csökkent, egyedül a kempingek szobakapacitása emelkedett a járvány által legjobban érintett időszakban.
Visszaesés után újból nőttek a turisztikai célú beruházások 2021-ben
2020-ban a turisztikai ágazatokban a turisztikai célú bruttó állóeszköz-felhalmozás értéke 846 milliárd forintot tett ki, folyó áron tizedével kevesebbet, mint 2019-ben. Ezen belül csaknem minden területen visszaesés következett be, a távolsági személyszállítás infrastruktúrájánál azonban dupla annyi beruházás realizálódott, mint egy évvel azelőtt. A beruházások az éttermek és vendéglátási egységek (–49%), valamint a szálláshely-szolgáltatás területén (–29%) csökkentek a legnagyobb mértékben az előző évhez képest.
Nemzetközi folyamatok
Az UNWTO Barometer 2021 jelentése szerint a nemzetközi turizmus korábban nem tapasztalt válságot élt át 2020-ban, a nemzetközi turistaforgalom a 30 évvel ezelőtti szintre esett vissza. Az érkezések száma 74%-kal, mintegy 1 milliárd fővel csökkent, az exportbevételek kiesése mintegy 1300 milliárd dollárt tett ki. A hotelfoglalások 47, a repülőjegy foglalások 81%-kal estek vissza.
A járvány idején az utazási szokások megváltoztak, a belföldi turizmus került előtérbe, a turisták a korlátozások miatt a természetjárást, a falusi turizmust, az autós túrákat részesítették előnybe, és főleg szabadtéri élményeket kerestek. Az utazók körében megnőtt a jelentőségük az egészségügyi és a biztonsági intézkedéseknek, valamint a lemondási lehetőség biztosításának. A járvánnyal kapcsolatos utazási korlátozások és azok kiszámíthatatlansága miatt nőtt a last minute foglalások száma. Az utazási lehetőségek változására a fiatalabb korosztályok rugalmasan reagáltak, míg az idősebb generációk szokásait érzékenyebben érintették a korlátozások.
[1]:↑ A szálláshelyek 2020. novembertől 2021 májusig csak üzleti céllal érkező vendégeket fogadhattak. 2021. júliustól törölték el a korlátozásokat a szálláshelyeken.
[2]:↑ A rövid időtartamú tartózkodás célú szálláshelyek közé tartoznak a szállodatípusú, a közösségi szálláshelyek, az üdülőházak és a nonprofit üzemeltetésű szálláshelyek. A kapacitáskihasználtsági adatok a szállodatípusú szálláshelyekre vonatkoznak.
További adatok, információk
Melléklet
Elérhetőségek:
kommunikacio@ksh.hu
Lépjen velünk kapcsolatba
Telefon: (+36-1) 345-6789
www.ksh.hu