Szociális ellátás
A társadalom egyes tagjait alanyi jogon, a rászorultság vagy érdemi elv alapján bizonyos juttatások illetik, amelyek lehetnek pénzbeliek, természetbeniek, vagy intézményi szociális szolgáltatások. A szociális statisztika számba veszi a betegséghez, öregséghez, a hátrahagyottakhoz, a gyermekneveléshez, a családhoz és gyermekekhez, a munkanélküliséghez, a lakhatáshoz és a társadalmi kirekesztettséghez kapcsolódó intézmény- és juttatásrendszert és fenntartásuk forrásait. A szociális ellátás adatainak az alakulását éves kiadványainkban mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A szociális védelem társadalmi juttatásai a GDP százalékában
A mutató leírása
A szociális védelem EU-módszertan szerint számolt társadalmi juttatási kiadásai a bruttó hazai termék százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
A nyugdíjak és egyéb ellátások havi átlaga a nettó átlagkereset százalékában
A mutató leírása
A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által folyósított pénzbeli ellátások egy főre jutó havi átlagos összege a nettó nominális átlagkereset százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Működő bölcsődei férőhelyek száma
A mutató leírása
Működő bölcsődei férőhelyek száma (tárgyév május 31-én; bölcsőde, mini bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, családi bölcsőde együtt).
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024
A családtámogatási ellátásokra fordított kiadások a GDP százalékában
A mutató leírása
A családi pótlékra, az anyasági támogatásra, a gyermekgondozást segítő ellátásra, a gyermeknevelési támogatásra, a csecsemőgondozási díjra és a gyermekgondozási díjra fordított kiadások együttes összege a GDP százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023
Ajánló
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
Magyar statisztikai évkönyv, 2023
Az évkönyv Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól ad áttekintést mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata segítségével. Újdonság, hogy a kötet Turizmus, vendéglátás fejezetében megtalálhatók a turisztikai szálláshelyek bruttó árbevételei szállástípusonként. További változás, hogy a Területi adatok fejezet idén már a turisztikai térségek szerint mutatja be a területi adatokat, jobban kiemelve ezzel a turisztikai célpontokat.
Helyzetkép, 2023 - Szociális védelem
Az alanyi jogon járó családi pótlékot több mint 1 millióan vették igénybe 2023-ban. A családtámogatási ellátások közül egyre nagyobb a gyed szerepe, köszönhetően annak is, hogy a gyed melletti munkavégzés lehetősége kiteljesedett. Közel 117 ezer gyermeket tartottak nyilván veszélyeztetettként, közülük a gyámhatóságok 30 ezer kiskorút vettek védelembe, ami az elmúlt 10 év legmagasabb értéke. Az intézményi ellátásról a nevelőszülői elhelyezésre került a hangsúly, amelyben jelentősen megnőtt az egyházak szerepe.
A fenntartható fejlődés indikátorai Magyarországon, 2023 – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
Az ENSZ a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés megvalósítására 17 kiemelt célkitűzést fogalmazott meg. Ezen az önálló webfelületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közeli és a távolabbi múlt tendenciáit együttesen tekintve, Magyarországot milyen folyamatok jellemzik az emberi, a társadalmi, a természeti és a gazdasági erőforrások terén.
Magyarország, 2023
A geopolitikai feszültségek 2023-ban is beárnyékolták a gazdasági folyamatokat, 0,9%-kal csökkent a bruttó hazai termék. Az inflációs nyomás fokozatosan enyhült, de az éves szinten 17,6%-os fogyasztóiár-növekedés a reálkeresetek és a fogyasztás csökkenéséhez vezetett, továbbá negatívan befolyásolta a beruházási döntéseket. A gazdasági nehézségek ellenére a foglalkoztatottság rekordmagasra emelkedett. 2023-ban tovább csökkent a halálozások és a születések száma, a szülőképes korú nők létszámának fogyása mellett.
Helyzetkép, 2023 - Nyugdíjak és egyéb ellátások
Nyugdíjban vagy egyéb nyugdíjjellegű ellátásban Magyarországon 2 millió 423 ezer fő részesült 2024 elején. A jogosultak 76%-a korbetöltött öregségi nyugdíjat kapott.
TÉR-KÉP, 2022
A kiadvány rövid elemzések mellett tematikus térképek, diagramok és infografikák segítségével átfogó képet ad a Magyarországon és az Európai Unióban zajló térbeli folyamatokról, bemutatja az egyes térségek között meglévő társadalmi és gazdasági különbségeket. A kiadványban kiemelt témaként ezúttal a lakások fűtésének területi jellemzőivel foglalkozunk, hazánk térségei közül pedig a – klímaváltozás veszélyeinek különösen kitett – Duna-Tisza közi Homokhátságot mutatjuk be külön fejezetben.
Helyzetkép, 2023 - Kisgyermekek napközbeni ellátása
Hazánkban 2023-ban 4,9 ezer új bölcsődei férőhely létesült, így 60,3 ezer férőhely állt a kisgyermekek rendelkezésére, ez 4,5 ezerrel meghaladta a beíratott gyermekek számát, azonban a területi egyenlőtlenségek miatt közel 5 ezer gyermek kérelmét elutasították. Összesen 55,7 ezer gyermeket írattak be a 4 bölcsődetípus valamelyikébe, közel 10%-kal többet, mint egy évvel korábban, legtöbbjük hagyományos bölcsődébe járt. A hagyományos és a minibölcsődékben összeségében a gyermekek csaknem kétharmada ingyenesen étkezett.
2022-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatkörei 2022. évi adatokkal frissültek, így augusztus 31-től elérhetők többek között a gyermekjóléti alapellátások, a tartós bentlakásos és átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények és a segélyek 2022-re vonatkozó település-, illetve kerületsoros adatai.
Magyarország számokban, 2022
A kedvezőtlen globális környezet és a szomszédunkban zajló háború okozta bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak a 2022. évi folyamatoknak. A kihívások ellenére a hazai gazdaság teljesítménye – az uniós átlagnál nagyobb mértékben – 4,6%-kal nőtt, miközben bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. Az energiahordozók és a mezőgazdasági termékek megdrágultak, ami hozzájárult az utóbbi két és fél évtized legmagasabb inflációjához (14,5%).
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár