A kereskedelem a megvásárolt áruk átalakítás nélküli viszonteladása, olyan tevékenység, amely összeköti a termelést a fogyasztással. Az áruforgalom hozzájárul a nemzetgazdaság eredményes működéséhez, a hatékony erőforrás-kihasználáshoz, a befektetések megtérüléséhez. Az adásvétel során a termelőktől beszerzett árukat tárolják, készletezik, majd értékesítik a felhasználóknak. A belkereskedelmi egységekre vonatkozó statisztika tartalmazza a Magyarországon működő belkereskedelmi egységek számát. A belkereskedelmi statisztikák másik területe az országos kiskereskedelmi forgalmat és annak volumenváltozását mutatja. A belkereskedelmi folyamatok alakulását a Helyzetkép a kiskereskedelemről című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A kereskedelem, gépjárműjavítás részesedése a bruttó hozzáadott értékből
A mutató leírása
A belkereskedelem, gépjárműjavítás részesedése a nemzetgazdaság bruttó hozzáadott értékéből, folyó áron számolva.
A Magyarországon üzemeltetett, működési engedéllyel rendelkező, vagy a tevékenységüket bejelentési kötelezettség alapján végző kiskereskedelmi egységek számának alakulása.
A 2020-as gazdasági folyamatok középpontjában a koronavírus okozta járvánnyal kapcsolatos intézkedések állnak. Az első, tavaszi hullám gyökeres változásokat hozott az élet több területén, és jelentős gazdasági visszaeséssel járt, egyes ágazatok szinte teljesen leálltak. A korlátozások feloldásával a gazdaság teljesítménye élénkült, de az egy évvel korábbi szinttől a III. negyedévben még elmaradt. A járvány második, őszi hullámának gazdasági hatásai a szeptembert korlátozottan érintették.
2020. novemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,3, naptárhatástól megtisztítva 0,8%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva 1,1%-kal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene. Novemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,8%-kal nőtt, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 1,0, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,4%-kal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz képest. 2020. január–novemberben a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 0,2%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.
Az évkönyvben az ország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatait, környezeti jellemzőit és ezek időbeli változását mutatjuk be. A főbb mutatókat idősorban vagy térségi összehasonlításban grafikonokkal, térképekkel szemléltetjük, amelyek interaktív változata honlapunkon elérhető. A megyék és régiók közötti különbségeket, valamint a nemzetközi mutatókat külön-külön fejezetben közöljük. Az internetes mellékletben a PDF-kiadvány mellett a táblák Excel-formátumban is elérhetők.
A korábbi évekhez hasonlóan 2019-ben is emelkedett a kiskereskedelmi üzletek forgalma. A volumen 6,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A bővülést elsősorban a csomagküldő és internetes kiskereskedelem és az élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalomemelkedése eredményezte. Mindez az üzletszám csökkenése mellett következett be. Az üzletek forgalma leginkább a fővárosra és agglomerációjára koncentrálódik.
A magyar gazdaság teljesítménye 2019-ben 4,9%-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A növekedés fontos pillére volt a gazdasági szereplők javuló beruházási kedve és a lakosság növekvő fogyasztása. Ezzel párhuzamosan tovább nőtt a foglalkoztatottság és csökkent a munkanélküliség. A népességszámot formáló tényezők közül 2019-ben a halálozások száma nagyobb mértékben csökkent, mint a születéseké, így a népesség természetes fogyása lassult. A gyermekvállalási kedv nem változott.
Magyarországon a lakosság számára rendelkezésre álló összes élelmiszer mennyisége 2018-ban 2,2%-kal nőtt az előző évhez viszonyítva és 9,1%-kal múlta felül a tíz évvel korábbit. Ezt megelőzően 2000-ben volt nagyobb az egy főre jutó felhasználás. Az élelmiszer-kínálat szerkezete a korábbi évekhez képest lényegesen nem módosult, a fogyasztás háromtizedét zöldségek, gyümölcsök és egyéb növényi eredetű élelmiszerek, egynegyedét hús- és gabonafélék, szintén közel egynegyedét tej és tejtermékek adták.
2020 áprilisában a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 10%-kal csökkent, teljes egészében a koronavírus okozta járvány hatása miatt. A járvány nélkül az eladások volumene szerény mértékben emelkedett volna. A kiskereskedelmi forgalom változása az egyes országrészeket tekintve eltérő volt: míg a fővárosban és környékén, illetve a nyugati országrészben csökkent, addig egyes keleti járásokban kisebb mértékben bővült.
A kiadvány megújult tartalommal és formátumban mutatja be hazánk főbb gazdasági és társadalmi folyamatait. Megtudhatja belőle például, hogy 2019-ben: 65 ezer pár kötött házasságot Magyarországon, ennél több frigyet legutóbb 1990-ben anyakönyveztek, az unión belül hazánkban bővült a legdinamikusabban az ipari termelés, a 16–24 évesek 97%-a napi rendszerességgel használta az internetet, az év végén mintegy 6600 elektromos autót tartottak nyilván.
Köszönjük a kereskedelemben dolgozóknak a koronavírus-járvány időszakában végzett kitartó munkáját, amellyel biztosítják, hogy továbbra is hozzájussunk a mindennapok során szükséges árucikkekhez! Külön köszönjük a vevőkkel nap mint nap közvetlen, személyes kapcsolatba kerülő 308 ezer kereskedelmi dolgozó áldozatvállalását!