Nemzeti számlák, GDP
A nemzeti számlák az adott ország gazdasági tevékenységét összefoglaló olyan makrogazdasági statisztikai számlarendszer, amely a forrásokat veti össze a felhasználásukkal. Az adatok, amelyeket a nemzeti számlák európai rendszere módszertana szerint állítanak elő, nemzetközi összehasonlításra is alkalmasak. A számlarendszer leginkább ismert és használt mutatója a bruttó hazai termék (GDP), amelynek szintje és volumenváltozása az egyik kulcsindikátor a gazdaság fejlettségének, illetve növekedésének értékeléséhez. A nemzeti számlák alakulását a Magyarország nemzeti számlái című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
GDP volumenváltozása
A mutató leírása
A GDP volumenének változása az előző év azonos időszakához képest. Az itt közölt volumenadat kiigazítatlan.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2020. IV. negyedév
Egy főre jutó GDP értéke, vásárlóerő-paritáson számolva
A mutató leírása
A GDP értékének és a lakosságszámnak a hányadosa, vásárlóerő-paritáson számolva. A mutató a gazdasági fejlettség elemzésére alkalmas.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2019
Háztartások tényleges fogyasztásának volumenváltozása
A mutató leírása
A rezidens háztartások tényleges fogyasztásának volumenváltozása az előző évhez képest a nemzeti számlák adatai alapján.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2019
GNI/GDP arány
A mutató leírása
A bruttó nemzeti jövedelem (GNI) és a bruttó hazai termék (GDP) hányadosa. A GNI a GDP-ből származtatható. Ha a GNI értéke meghaladja a GDP-ét, akkor külföldről több jövedelem áramlik az országba, mint az országból külföldre, fordított esetben pedig jövedelemkiáramlás történik.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2019
Ajánló

Az előző negyedévhez képest 1,4%-kal nőtt, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 3,6%-kal csökkent a gazdaság teljesítménye, Bruttó hazai termék (GDP), 2020. IV. negyedév (második becslés)
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2020 IV. negyedévében 3,6%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévinél 1,4%-kal nagyobb, az előző év azonos negyedévinél 4,1%-kal kisebb lett. 2020-ban a GDP volumene 5,0%-kal elmaradt az előző évitől.

Böngéssze a KSH koronavírus-helyzettel összefüggő adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett a járványügyi veszélyhelyzet szempontjából legfontosabb területek folyamatainak alakulását bemutassuk, ezért már korlátozott információs bázison is végzünk gyorsbecsléseket. A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény napi/heti/havi frissítésű előzetes adatokon keresztül világít rá a vírushelyzet időszakának gazdasági és társadalmi hatásaira.

Magyarország, 2020. I–III. negyedév
A 2020-as gazdasági folyamatok középpontjában a koronavírus okozta járvánnyal kapcsolatos intézkedések állnak. Az első, tavaszi hullám gyökeres változásokat hozott az élet több területén, és jelentős gazdasági visszaeséssel járt, egyes ágazatok szinte teljesen leálltak. A korlátozások feloldásával a gazdaság teljesítménye élénkült, de az egy évvel korábbi szinttől a III. negyedévben még elmaradt. A járvány második, őszi hullámának gazdasági hatásai a szeptembert korlátozottan érintették.

Hazánk gazdasági fejlettsége európai összehasonlításban, 2019
Hazánk gazdasági fejlettsége az elmúlt években uniós összehasonlításban is számottevően emelkedett. A 2019. évi emelkedés mértéke az egyik legnagyobb az uniós tagországok körében. 2019-ben az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számolt nagysága az uniós átlag 73%-át érte el, amellyel hazánk az uniós fejlettségi rangsor 20. helyét foglalta el.

Magyarország nemzeti számlái, 2019 (2. előzetes adatok)
2019-ben Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 4,6%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, az egy főre jutó értéke megközelítette a 4,9 millió forintot. A kormányzati szektor hiánya 2019-ben a GDP 2,0%-ának felelt meg. A 2019. évi előzetes adatok mellett kiadványunkban közreadjuk a 2018. évi végleges adatokat, a korábbi évek revideált adatait, valamint a számítások hátteréül szolgáló módszertani változások, rutinrevíziók hatását is.

Magyar statisztikai évkönyv, 2019
Az évkönyvben az ország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatait, környezeti jellemzőit és ezek időbeli változását mutatjuk be. A főbb mutatókat idősorban vagy térségi összehasonlításban grafikonokkal, térképekkel szemléltetjük, amelyek interaktív változata honlapunkon elérhető. A megyék és régiók közötti különbségeket, valamint a nemzetközi mutatókat külön-külön fejezetben közöljük. Az internetes mellékletben a PDF-kiadvány mellett a táblák Excel-formátumban is elérhetők.

Magyarország számokban, 2019
A kiadvány megújult tartalommal és formátumban mutatja be hazánk főbb gazdasági és társadalmi folyamatait. Megtudhatja belőle például, hogy 2019-ben: 65 ezer pár kötött házasságot Magyarországon, ennél több frigyet legutóbb 1990-ben anyakönyveztek, az unión belül hazánkban bővült a legdinamikusabban az ipari termelés, a 16–24 évesek 97%-a napi rendszerességgel használta az internetet, az év végén mintegy 6600 elektromos autót tartottak nyilván.
Kapcsolódó témakörök
- Beruházás
- Kormányzati pénzügyek
- Külkereskedelem és fizetési mérleg
- Kultúra
- Oktatás
- Tudomány és technológia
- Területi adatok
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
A kormányzati szektor egyenlege, 2020. I–III. negyedév és 2020. III. negyedév | 2021.01.05. | 2021.04.01. |
Bruttó hazai termék (GDP), 2020. IV. negyedév (első becslés) | 2021.02.16. | 2021.05.18. |
Bruttó hazai termék (GDP), 2020. IV. negyedév (második becslés) | 2021.03.02. | 2021.06.01. |
Közzétételi és revíziós naptár