Energiagazdálkodás
Az energiagazdálkodás célja, hogy a társadalom és a gazdaság számára létfontosságú energiával ellássa a különböző felhasználói szektorokat. Az energiagazdálkodás statisztikája magába foglalja az energiatermelés és -felhasználás, az energiamérleg, az ellátásbiztonság, az energiapiac, az energiakereskedelem, az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások statisztikáit. Az energiagazdálkodás alakulását a Magyarország és A települések infrastrukturális ellátottsága című kiadványokban mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Primer energiahordozók termelése
A mutató leírása
A primer energiahordozók (szén, kőolaj, földgáz, a kőolaj- és földgázkitermelés melléktermékei, atomenergia, biogáz, biomassza, kommunális és ipari hulladék, bioüzemanyag, nap-, szél-, víz-, geotermikus energia) hőértékben (petajolule) kifejezett termelésének mennyisége.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Végső energiafelhasználás
A mutató leírása
A fogyasztók által ténylegesen felhasznált energia mennyisége hőértékben (petajoule) kifejezve.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2020
Megújuló energiaforrásokból és hulladékból termelt villamos energia részesedése
A mutató leírása
A megújuló alapú villamosenergia-termelés hőértékben (petajoule) kifejezett részesedése az energiatermelésből.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2020
Primer energiafelhasználás
A mutató leírása
A primer energiahordozók (szén, kőolaj, földgáz, a kőolaj- és földgázkitermelés melléktermékei, atomenergia, biogáz, biomassza, kommunális és ipari hulladék, bioüzemanyag, nap-, szél-, víz-, geotermikus energia) felhasználása hőértékben (petajolule) kifejezve.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Ajánló
Energiafogyasztásunk visszaesett 2022 novemberében
2022 első tizenegy hónapjában változatosan alakult a hazai energiafelhasználás az egy évvel korábbi azonos időszakokhoz képest: januárban és márciusban – részben az egy évvel korábbinál hidegebb időjárás következtében – nőtt, a többi hónapban csökkent. A primerenergia-felhasználás októberben és novemberben – összefüggésben az enyhébb őszi időjárással – egyaránt majdnem ötödével esett vissza, ami az utóbbi öt év két legjelentősebb csökkenése.
A fenntartható fejlődés indikátorai Magyarországon, 2022 – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
Az ENSZ és az EU a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés megvalósítására 17 kiemelt célkitűzést fogalmazott meg. Ezen az önálló webfelületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közeli és távolabbi múlt tendenciáit együttesen tekintve, Magyarországot milyen folyamatok jellemzik az emberi, társadalmi, természeti és gazdasági erőforrások terén.
Magyarország, 2022. I–III. negyedév
A meredeken emelkedő energia- és nyersanyagárak, illetve az energiaellátás körüli bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak az I–III. negyedévi folyamatoknak. A kedvezőtlen hatások a gazdaság egyre több területén jelentkeztek, ennek ellenére a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is jóval az uniós átlag feletti mértékben bővült.
TÉR-KÉP, 2021
A gazdaság járvány utáni újraindulása 2021 folyamán az ország legtöbb térségében éreztette kedvező hatását, ugyanakkor számos gazdasági-társadalmi szegmensben jelentős területi különbségek mutatkoztak. A pandémia megváltoztatta a belföldi vándorlási folyamatokat, népszerű célponttá váltak ebben az időszakban a tóparti települések. A szabad vállalkozási zónába tartozó helységeket – kedvezőtlen relatív helyzetük miatt – kiemelten kezelték a területfejlesztési programokban.
Magyar statisztikai évkönyv, 2021
A Magyar Statisztikai Évkönyv köteteiben található mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép és több tízezer adat közel másfél évszázada ad áttekintést az országban adott évben zajló társadalmi és gazdasági folyamatokról. A folyamatosan változó környezet és felhasználói igények szem előtt tartása mellett mindig törekszünk új információk megosztására: idén az egészségügyi fejezet bővült a járóbeteg-szakellátás, az egészségügyi kiadások idősoraival, az egészségesen várható élettartam és a Covid19-fertőzöttek mutatóival.
Csúcsot döntött a hazai villamosenergia-fogyasztás 2021-ben
A hazai villamosenergia-fogyasztás dinamikus bővülése 2020-ban a pandémia következtében hozott korlátozó intézkedések és üzemleállások miatt megállt. 2021-ben viszont a belföldi felhasználás eddigi rekordértékre, 43,9 milliárd kilowattórára emelkedett, míg a kivitel és a kis súlyt képviselő erőművi önfogyasztás, illetve hálózati veszteség mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. A felhasználás 64%-át a belföldi termelés, 36%-át az árambehozatal fedezte.
Magyarország, 2021
2021-ben a járvány miatti korlátozások gazdasági hatásai jóval kisebbek voltak, mint 2020-ban, ám 2022 februárjában újabb veszélyhelyzetet teremtett az orosz–ukrán háborús konfliktus. A bruttó hazai termék (GDP) volumene 2021-ben 7,1%-kal nagyobb volt a 2020. évinél, és a járványt megelőző, 2019. évit is felülmúlta. A gazdaság újraindulásával a foglalkoztatottsági ráta a járvány előtti, rekordmagas szintet is meghaladta. A gyermekvállalási kedv 27 éves csúcsot ért el, a népességfogyás üteme viszont gyorsult az előző évhez képest.
Magyarország számokban, 2021
A GDP 7,1%-kal növekedett, amivel az unió élmezőnyébe tartozunk – derül ki hazánk társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulását bemutató kiadványunkból. A Covid19-járvány hatásai azonban továbbra is érződtek, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma kevesebb mint fele volt a 2019. évinek, valamint ismét csökkent az első alkalommal forgalomba helyezett új személygépkocsik száma, ugyanakkor az előző évi rekord után a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma tovább bővült.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Mutatószámrendszerek, időszaki adatfelvételek
- Hivatalos Statisztikai Szolgálat – Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Tájékoztatási adatbázis ( évközi adatok éves adatok ) |
Legutóbbi frissítés | Következő frissítés |
---|---|---|
Energiamérlegek | ||
Összevont primer energiahordozó-mérleg | 2023.03.06. | 2023.04.06. |
Fizikai Energiaáramlási Számlák kulcs-indikátorai | 2023.01.24. | – |