Beruházás
Beruházás alatt a közgazdaságtan a termelőeszköz előállítását vagy vásárlását érti, aminek következtében a gazdaság egy szereplője a termelését, tevékenységét segítő javakhoz jut. Egy adott időszakra vizsgálva egy szervezet tőkeállományának, vagyis a termelőeszközök állományának bővülését, korszerűsödését jelenti. A beruházást jellemző statisztikák az új és a használt beruházások teljesítményértékére vonatkoznak, amelyek anyagi-műszaki összetétel, nemzetgazdasági ág és térség szerinti adatfelhasználási lehetőséget biztosítanak. A beruházások alakulását a Helyzetkép a beruházásokról című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Beruházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új beruházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. IV. negyedév
Gépberuházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új gép-, berendezés- és járműberuházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. IV. negyedév
Építési beruházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új építési beruházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. IV. negyedév
A vállalkozások beruházásainak volumenváltozása
A mutató leírása
A legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások új beruházásainak volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. IV. negyedév
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
Fókuszban a vármegyék, 2022. I–IV. negyedév
A gazdasági növekedés egyik hajtómotorjának számító ipari termelés volumene a vármegyék többségében és a fővárosban is nőtt, de a gazdasági szervezetek beruházásai mindössze 7 vármegyében haladták meg az előző évit. A rendkívül csapadékszegény időjárás következtében a kukorica termése minden vármegyében kisebb volt, mint 2021-ben. A halálozások száma jelentősen visszaesett az egy évvel korábbi, Covid19-járvány miatti magas bázishoz képest, de az újszülöttek száma is csökkent.
2022 IV. negyedévében 6,3%-kal csökkentek a beruházások, Beruházás, 2022. IV. negyedév
A beruházások volumene 2022 IV. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 6,3, az előző negyedévhez képest – szezonálisan kiigazítva – 5,5%-kal mérséklődött. A beruházások volumenét a költségvetés, a háztartások, valamint a vállalkozások egyaránt csökkenő aktivitása alakította. A tárgyidőszaki visszaesést a teljes nemzetgazdasági teljesítményt tekintve legnagyobb részarányú feldolgozóipar számottevő bővülése mérsékelte a leginkább. 2022-ben összességében 1,0%-kal nőtt a beruházások volumene az előző évhez képest.
Magyarország, 2022. I–III. negyedév
A meredeken emelkedő energia- és nyersanyagárak, illetve az energiaellátás körüli bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak az I–III. negyedévi folyamatoknak. A kedvezőtlen hatások a gazdaság egyre több területén jelentkeztek, ennek ellenére a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is jóval az uniós átlag feletti mértékben bővült.
TÉR-KÉP, 2021
A gazdaság járvány utáni újraindulása 2021 folyamán az ország legtöbb térségében éreztette kedvező hatását, ugyanakkor számos gazdasági-társadalmi szegmensben jelentős területi különbségek mutatkoztak. A pandémia megváltoztatta a belföldi vándorlási folyamatokat, népszerű célponttá váltak ebben az időszakban a tóparti települések. A szabad vállalkozási zónába tartozó helységeket – kedvezőtlen relatív helyzetük miatt – kiemelten kezelték a területfejlesztési programokban.
Magyar statisztikai évkönyv, 2021
A Magyar Statisztikai Évkönyv köteteiben található mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép és több tízezer adat közel másfél évszázada ad áttekintést az országban adott évben zajló társadalmi és gazdasági folyamatokról. A folyamatosan változó környezet és felhasználói igények szem előtt tartása mellett mindig törekszünk új információk megosztására: idén az egészségügyi fejezet bővült a járóbeteg-szakellátás, az egészségügyi kiadások idősoraival, az egészségesen várható élettartam és a Covid19-fertőzöttek mutatóival.
Helyzetkép, 2021 - Beruházás
A Covid19-járvány okozta 2020. évi visszaesés után 2021-ben a nemzetgazdasági beruházások volumene kismértékben meghaladta az eddigi legmagasabb, 2019-es szintet. A beruházások növekedése a vállalkozásoknak volt köszönhető, és a nemzetgazdasági ágak közül leginkább a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás járult hozzá. A bruttó állóeszköz-felhalmozás hazai, 5,9%-os bővülése, illetve a GDP-n belüli 27%-os részesedése 2021-ben az EU és a visegrádi országcsoport átlagánál is kedvezőbb volt.
Magyarország, 2021
2021-ben a járvány miatti korlátozások gazdasági hatásai jóval kisebbek voltak, mint 2020-ban, ám 2022 februárjában újabb veszélyhelyzetet teremtett az orosz–ukrán háborús konfliktus. A bruttó hazai termék (GDP) volumene 2021-ben 7,1%-kal nagyobb volt a 2020. évinél, és a járványt megelőző, 2019. évit is felülmúlta. A gazdaság újraindulásával a foglalkoztatottsági ráta a járvány előtti, rekordmagas szintet is meghaladta. A gyermekvállalási kedv 27 éves csúcsot ért el, a népességfogyás üteme viszont gyorsult az előző évhez képest.
Magyarország számokban, 2021
A GDP 7,1%-kal növekedett, amivel az unió élmezőnyébe tartozunk – derül ki hazánk társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulását bemutató kiadványunkból. A Covid19-járvány hatásai azonban továbbra is érződtek, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma kevesebb mint fele volt a 2019. évinek, valamint ismét csökkent az első alkalommal forgalomba helyezett új személygépkocsik száma, ugyanakkor az előző évi rekord után a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma tovább bővült.
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2021
2021 a Covid19-járványból való kilábalás jegyében telt. Újraindult a gazdaság is, amelynek éves teljesítménye a 2020-as visszaesés után 7,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A minden tavasszal megjelenő zsebkönyv táblázatai betekintést nyújtanak hazánk 2021. évi társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulásába.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
Beruházás, 2022. IV. negyedév | 2023.03.01. | 2023.05.30. |
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár