Beruházás
Beruházás alatt a közgazdaságtan a termelőeszköz előállítását vagy vásárlását érti, aminek következtében a gazdaság egy szereplője a termelését, tevékenységét segítő javakhoz jut. Egy adott időszakra vizsgálva egy szervezet tőkeállományának, vagyis a termelőeszközök állományának bővülését, korszerűsödését jelenti. A beruházást jellemző statisztikák az új és a használt beruházások teljesítményértékére vonatkoznak, amelyek anyagi-műszaki összetétel, nemzetgazdasági ág és térség szerinti adatfelhasználási lehetőséget biztosítanak. A beruházások alakulását a Helyzetkép a beruházásokról című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Beruházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új beruházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. I. negyedév
Gépberuházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új gép-, berendezés- és járműberuházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. I. negyedév
Építési beruházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új építési beruházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. I. negyedév
A vállalkozások beruházásainak volumenváltozása
A mutató leírása
A legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások új beruházásainak volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. I. negyedév
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
Fókuszban a megyék, 2022. I. negyedév
A gazdasági növekedés egyik hajtómotorjának számító ipari termelés volumene a megyék többségében és a fővárosban is nőtt és újból lendületet vett a gazdasági szervezetek fejlesztési tevékenysége is. Mindenhol emelkedett a 15–64 évesek foglalkoztatottsági rátája, a munkanélküliség pedig a megyék többségében és a fővárosban csökkent. A halálozások száma jelentősen visszaesett az egy évvel korábbi, Covid19-járvány miatti magas bázisához képest.
Magyarország, 2021
2021-ben a járvány miatti korlátozások gazdasági hatásai jóval kisebbek voltak, mint 2020-ban, ám 2022 februárjában újabb veszélyhelyzetet teremtett az orosz–ukrán háborús konfliktus. A bruttó hazai termék (GDP) volumene 2021-ben 7,1%-kal nagyobb volt a 2020. évinél, és a járványt megelőző, 2019. évit is felülmúlta. A gazdaság újraindulásával a foglalkoztatottsági ráta a járvány előtti, rekordmagas szintet is meghaladta. A gyermekvállalási kedv 27 éves csúcsot ért el, a népességfogyás üteme viszont gyorsult az előző évhez képest.
Magyarország, 2022. I. negyedév
2022 I. negyedévében folytatódott a magyar gazdaság dinamikus bővülése. A gazdaság legtöbb területe túljutott a járvány okozta visszaesésen, a munkaerőpiacon folytatódtak a kedvező tendenciák, bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. A február végén kitört orosz–ukrán háború következményei még csak részben érződtek. A halálozások számában a Covid19-járvány már nem okozott újabb kiugrást, a népesség természetes fogyása lassult.
Magyarország számokban, 2021
A GDP 7,1%-kal növekedett, amivel az unió élmezőnyébe tartozunk – derül ki hazánk társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulását bemutató kiadványunkból. A Covid19-járvány hatásai azonban továbbra is érződtek, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma kevesebb mint fele volt a 2019. évinek, valamint ismét csökkent az első alkalommal forgalomba helyezett új személygépkocsik száma, ugyanakkor az előző évi rekord után a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma tovább bővült.
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2021
2021 a Covid19-járványból való kilábalás jegyében telt. Újraindult a gazdaság is, amelynek éves teljesítménye a 2020-as visszaesés után 7,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A minden tavasszal megjelenő zsebkönyv táblázatai betekintést nyújtanak hazánk 2021. évi társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulásába.
2022 I. negyedévében 8,7%-kal nőttek a beruházások, Beruházás, 2022. I. negyedév
2022 I. negyedévében folytatódott a beruházások 2021 II. negyedévében kezdődött bővülése. A fejlesztések volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 8,7, az előző negyedévhez képest – szezonálisan kiigazítva – 3,2%-kal emelkedett. A beruházások élénkülését a vállalkozások fejlesztései és a háztartások növekvő aktivitása eredményezte, miközben a költségvetés beruházásai csökkentek. A beruházások szezonálisan kiigazított tárgyidőszaki volumene kismértékben meghaladta az eddigi legmagasabb, 2021 III. negyedévében mért szintet.
Helyzetkép a beruházásokról, 2020
2020-ban megtört a nemzetgazdaságban a beruházási aktivitás évek óta emelkedő tendenciája. A magas beruházási ráta mellett viszonylag kisebb mértékben estek vissza a fejlesztések a járványhelyzettel kapcsolatos kedvezőtlen gazdasági környezet hatására Magyarországon, mint a többi visegrádi országban. A beruházások visszaeséséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar járult hozzá, de az infrastruktúrafejlesztések is lényegesen csökkentek.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
Beruházás, 2022. I. negyedév | 2022.05.30. | 2022.08.31. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár