Beruházás
Beruházás alatt a közgazdaságtan a termelőeszköz előállítását vagy vásárlását érti, aminek következtében a gazdaság egy szereplője a termelését, tevékenységét segítő javakhoz jut. Egy adott időszakra vizsgálva egy szervezet tőkeállományának, vagyis a termelőeszközök állományának bővülését, korszerűsödését jelenti. A beruházást jellemző statisztikák az új és a használt beruházások teljesítményértékére vonatkoznak, amelyek anyagi-műszaki összetétel, nemzetgazdasági ág és térség szerinti adatfelhasználási lehetőséget biztosítanak. A beruházások alakulását a Helyzetkép a beruházásokról című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Beruházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új beruházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023. II. negyedév
Gépberuházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új gép-, berendezés- és járműberuházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023. II. negyedév
Építési beruházások volumenváltozása
A mutató leírása
A gazdasági szereplők által realizált új építési beruházások volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023. II. negyedév
A vállalkozások beruházásainak volumenváltozása
A mutató leírása
A legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások új beruházásainak volumenváltozása az előző év azonos időszakához képest.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2023. II. negyedév
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
2023 II. negyedévében 13,5%-kal csökkentek a beruházások, miközben a feldolgozóipar 7,7%-os növekedést produkált, Beruházás, 2023. II. negyedév
A beruházások volumene 2023 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 13,5%-kal csökkent, az előző negyedévhez képest – szezonálisan kiigazítva – 4,1%-kal mérséklődött. A beruházások általános visszaeséséhez a legtöbb nemzetgazdasági ág hozzájárult. A beruházási teljesítményérték mindössze a feldolgozóiparban, illetve néhány, összességében kisebb súlyú területen emelkedett. A külföldi érdekeltségű vállalkozások visszafogottabb beruházási teljesítménye mellett az állami tulajdonú vállalatok is mérsékelték fejlesztéseiket, ez utóbbiaknál meghatározóan az uniós forrásból megvalósuló projektek kisebb tárgyidőszaki ráfordításai okozták a beruházások csökkenését.
Magyarország, 2023. I. negyedév
2023 I. negyedévében a GDP volumene 0,9%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az infláció 2023. januárban elérte a csúcsot (25,7%), ezt követően az – előző év azonos hónapjához viszonyított – áremelkedés mértéke hónapról hónapra mérséklődött. A feszes munkaerőpiacon folytatódott a reálbérek csökkenése, ezzel összefüggésben a háztartások visszafogták fogyasztásukat, az uniós országok többségéhez hasonlóan nálunk is visszaesett a kiskereskedelmi üzletek forgalma.
Fókuszban a vármegyék, 2023. I. negyedév
A beruházások 8 vármegyében bővültek, országosan az egy évvel korábbihoz képest 7%-kal csökkentek. Az ipari termelés volumene 2,9%-kal mérséklődött, a fővárosban és a vármegyék többségében kisebb volt a kibocsátás. A járműgyártás és a villamosberendezés-gyártás volumene bővült, az élelmiszeripar termelése csökkent. A gazdaságilag inaktívak közül többen megjelentek a munkaerőpiacon, 10 ezer fővel többen dolgoztak, mint 2022 I. negyedévében, a munkanélküliek száma pedig 17 ezer fővel bővült, miközben a területi különbségek mérséklődtek. Az átlagkereset 11%-kal emelkedett, a legkevésbé Nógrádban és Budapesten (7,1 illetve 7,6%), a legjobban Győr-Moson-Sopronban (20%) nőttek a bérek. Több újszülött jött világra és a halálozások száma is csökkent.
Magyarország, 2022
A 2022-es folyamatokat az orosz–ukrán háború miatt bizonytalanná vált globális környezet, illetve a világszerte általános és nagymértékű áremelkedés határozta meg a leginkább. A kihívások ellenére a magyar gazdaság teljesítménye az uniós átlagot meghaladó mértékben, 4,6%-kal bővült a megelőző évihez képest. A foglalkoztatás újabb rekordszintet ért el, az átlagkereset is jelentősen nőtt, ennek hatását azonban a felpörgő infláció fokozatosan kioltotta. A népességfogyás az előző évinél kisebb ütemben folytatódott.
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2022
A kedvezőtlen gazdasági hatások ellenére 2022-ben a GDP volumene 4,6%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, míg a foglalkoztatási ráta 74,4%-ra bővült. A járvány lecsengését követően kevesebben haltak meg, de a születésszám is csökkent 2021-hez képest. A minden tavasszal megjelenő Magyar statisztikai zsebkönyv legújabb kiadásának táblázatai, ábrái a fenti adatokon túl teljes körű betekintést nyújtanak hazánk 2022. évi társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásába.
Helyzetkép, 2022 - Beruházás
A beruházások volumene 2022-ben 1,0%-kal haladta meg az előző évi szintet, amelyhez az építési beruházások 1,0, a gép- és berendezésberuházások pedig 0,1 százalékponttal járultak hozzá. Pozitív szerepet játszott a beruházások alakulásában az üzleti szféra által megvalósított ipari termelő beruházások létesítése – főként a feldolgozóiparban. Ugyanakkor – részben az uniós támogatások felhasználását övező bizonytalanság miatt – a mérséklődő infrastrukturális fejlesztések visszafogták ezt a kedvező folyamatot.
Magyarország számokban, 2022
A kedvezőtlen globális környezet és a szomszédunkban zajló háború okozta bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak a 2022. évi folyamatoknak. A kihívások ellenére a hazai gazdaság teljesítménye – az uniós átlagnál nagyobb mértékben – 4,6%-kal nőtt, miközben bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. Az energiahordozók és a mezőgazdasági termékek megdrágultak, ami hozzájárult az utóbbi két és fél évtized legmagasabb inflációjához (14,5%).
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
Beruházás, 2023. II. negyedév | 2023.08.31. | 2023.11.28. |
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyarország, 2023. I. negyedév | 2023.08.24. |
Helyzetkép 2022 – Beruházás | 2023.05.16. |
Magyarország, 2022 | 2023.06.09. |
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2022 | 2023.05.17. |
Magyarország számokban, 2022 | 2023.05.02. |
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár