Szociális ellátás
A társadalom egyes tagjait alanyi jogon, a rászorultság vagy érdemi elv alapján bizonyos juttatások illetik, amelyek lehetnek pénzbeliek, természetbeniek, vagy intézményi szociális szolgáltatások. A szociális statisztika számba veszi a betegséghez, öregséghez, a hátrahagyottakhoz, a gyermekneveléshez, a családhoz és gyermekekhez, a munkanélküliséghez, a lakhatáshoz és a társadalmi kirekesztettséghez kapcsolódó intézmény- és juttatásrendszert és fenntartásuk forrásait. A szociális ellátás adatainak az alakulását éves kiadványainkban mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A szociális védelem társadalmi juttatásai a GDP százalékában
A mutató leírása
A szociális védelem EU-módszertan szerint számolt társadalmi juttatási kiadásai a bruttó hazai termék százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
A nyugdíjak és egyéb ellátások havi átlaga a nettó átlagkereset százalékában
A mutató leírása
A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által folyósított pénzbeli ellátások egy főre jutó havi átlagos összege a nettó nominális átlagkereset százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Működő bölcsődei férőhelyek száma
A mutató leírása
Működő bölcsődei férőhelyek száma (tárgyév május 31-én; bölcsőde, mini bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, családi bölcsőde együtt).
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
A családtámogatási ellátásokra fordított kiadások a GDP százalékában
A mutató leírása
A családi pótlékra, az anyasági támogatásra, a gyermekgondozást segítő ellátásra, a gyermeknevelési támogatásra, a csecsemőgondozási díjra és a gyermekgondozási díjra fordított kiadások együttes összege a GDP százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
Helyzetkép, 2022 - Kisgyermekek napközbeni ellátása
Évek óta csökken azoknak a 3 év alatti gyermekeknek a száma, akiknek a lakóhelyén a napközbeni ellátás semmilyen formában nem hozzáférhető. 2022-ben 51 ezer gyermeket írattak be a négy bölcsődetípus valamelyikébe, 3603-mal többet, mint az előző évben. 81%-uk hagyományos, 14%-uk családi, és 5,2%-uk minibölcsődébe járt. A hagyományos és a minibölcsődékben összesen a gyermekek csaknem 2/3 étkezett ingyenesen.
A fenntartható fejlődés indikátorai Magyarországon, 2022 – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
Az ENSZ és az EU a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés megvalósítására 17 kiemelt célkitűzést fogalmazott meg. Ezen az önálló webfelületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közeli és távolabbi múlt tendenciáit együttesen tekintve, Magyarországot milyen folyamatok jellemzik az emberi, társadalmi, természeti és gazdasági erőforrások terén.
TÉR-KÉP, 2021
A gazdaság járvány utáni újraindulása 2021 folyamán az ország legtöbb térségében éreztette kedvező hatását, ugyanakkor számos gazdasági-társadalmi szegmensben jelentős területi különbségek mutatkoztak. A pandémia megváltoztatta a belföldi vándorlási folyamatokat, népszerű célponttá váltak ebben az időszakban a tóparti települések. A szabad vállalkozási zónába tartozó helységeket – kedvezőtlen relatív helyzetük miatt – kiemelten kezelték a területfejlesztési programokban.
Szociális statisztikai évkönyv, 2021
A szociális védelmi juttatások 11,9%-kal nőttek 2020-ban a Covid19-járvány miatt, ennek több mint fele az egészségügyi ellátást, védekezést szolgálta. Az előző évhez képest 2021-ben kevesebb kiskorú állt gyámság alatt, és több örökbefogadás történt. Az idősek otthonainak ellátotti adatai a tavalyi megtorpanás után ismét növekedtek az évek óta tartó trendnek megfelelően. A nyugdíjemelések és a negyedhavi összegben kifizetett 13. havi juttatás együttesen 7%-kal növelték a nyugdíjakat.
Magyar statisztikai évkönyv, 2021
A Magyar Statisztikai Évkönyv köteteiben található mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép és több tízezer adat közel másfél évszázada ad áttekintést az országban adott évben zajló társadalmi és gazdasági folyamatokról. A folyamatosan változó környezet és felhasználói igények szem előtt tartása mellett mindig törekszünk új információk megosztására: idén az egészségügyi fejezet bővült a járóbeteg-szakellátás, az egészségügyi kiadások idősoraival, az egészségesen várható élettartam és a Covid19-fertőzöttek mutatóival.
2021-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatkörei 2021. évi adatokkal frissültek, így augusztus 31-től elérhetők többek között a gyermekjóléti alapellátások és a tartós bentlakásos és átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények 2021-re vonatkozó település-, illetve kerületsoros adatai.
Magyarország, 2021
2021-ben a járvány miatti korlátozások gazdasági hatásai jóval kisebbek voltak, mint 2020-ban, ám 2022 februárjában újabb veszélyhelyzetet teremtett az orosz–ukrán háborús konfliktus. A bruttó hazai termék (GDP) volumene 2021-ben 7,1%-kal nagyobb volt a 2020. évinél, és a járványt megelőző, 2019. évit is felülmúlta. A gazdaság újraindulásával a foglalkoztatottsági ráta a járvány előtti, rekordmagas szintet is meghaladta. A gyermekvállalási kedv 27 éves csúcsot ért el, a népességfogyás üteme viszont gyorsult az előző évhez képest.
Magyarország számokban, 2021
A GDP 7,1%-kal növekedett, amivel az unió élmezőnyébe tartozunk – derül ki hazánk társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulását bemutató kiadványunkból. A Covid19-járvány hatásai azonban továbbra is érződtek, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma kevesebb mint fele volt a 2019. évinek, valamint ismét csökkent az első alkalommal forgalomba helyezett új személygépkocsik száma, ugyanakkor az előző évi rekord után a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma tovább bővült.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Helyzetkép 2022 – A kisgyermekek napközbeni ellátása | 2023.03.01. |
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár