Szociális ellátás
A társadalom egyes tagjait alanyi jogon, a rászorultság vagy érdemi elv alapján bizonyos juttatások illetik, amelyek lehetnek pénzbeliek, természetbeniek, vagy intézményi szociális szolgáltatások. A szociális statisztika számba veszi a betegséghez, öregséghez, a hátrahagyottakhoz, a gyermekneveléshez, a családhoz és gyermekekhez, a munkanélküliséghez, a lakhatáshoz és a társadalmi kirekesztettséghez kapcsolódó intézmény- és juttatásrendszert és fenntartásuk forrásait. A szociális ellátás adatainak az alakulását éves kiadványainkban mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A szociális védelem társadalmi juttatásai a GDP százalékában
A mutató leírása
A szociális védelem EU-módszertan szerint számolt társadalmi juttatási kiadásai a bruttó hazai termék százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
A nyugdíjak és egyéb ellátások havi átlaga a nettó átlagkereset százalékában
A mutató leírása
A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által folyósított pénzbeli ellátások egy főre jutó havi átlagos összege a nettó nominális átlagkereset százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
Működő bölcsődei férőhelyek száma
A mutató leírása
Működő bölcsődei férőhelyek száma (tárgyév május 31-én; bölcsőde, mini bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, családi bölcsőde együtt).
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
A családtámogatási ellátásokra fordított kiadások a GDP százalékában
A mutató leírása
A családi pótlékra, az anyasági támogatásra, a gyermekgondozást segítő ellátásra, a gyermeknevelési támogatásra, a csecsemőgondozási díjra és a gyermekgondozási díjra fordított kiadások együttes összege a GDP százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
2022-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatkörei 2022. évi adatokkal frissültek, így augusztus 31-től elérhetők többek között a gyermekjóléti alapellátások, a tartós bentlakásos és átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények és a segélyek 2022-re vonatkozó település-, illetve kerületsoros adatai.
Magyarország, 2022
A 2022-es folyamatokat az orosz–ukrán háború miatt bizonytalanná vált globális környezet, illetve a világszerte általános és nagymértékű áremelkedés határozta meg a leginkább. A kihívások ellenére a magyar gazdaság teljesítménye az uniós átlagot meghaladó mértékben, 4,6%-kal bővült a megelőző évihez képest. A foglalkoztatás újabb rekordszintet ért el, az átlagkereset is jelentősen nőtt, ennek hatását azonban a felpörgő infláció fokozatosan kioltotta. A népességfogyás az előző évinél kisebb ütemben folytatódott.
Magyarország számokban, 2022
A kedvezőtlen globális környezet és a szomszédunkban zajló háború okozta bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak a 2022. évi folyamatoknak. A kihívások ellenére a hazai gazdaság teljesítménye – az uniós átlagnál nagyobb mértékben – 4,6%-kal nőtt, miközben bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. Az energiahordozók és a mezőgazdasági termékek megdrágultak, ami hozzájárult az utóbbi két és fél évtized legmagasabb inflációjához (14,5%).
Helyzetkép, 2022 - Nyugdíjak és egyéb ellátások
2023 elején Magyarországon 2 millió 400 ezer ember részesült nyugdíjban vagy egyéb ellátásban. Számuk évről évre csökken, miközben a háromnegyedüket kitevő öregségi nyugdíjasok száma alig változik. Az öregségi nyugdíjak átlagos összege 208 ezer forint volt az év elején, a nemek között 16% a különbség. A reálnyugdíjak reálkeresetekhez viszonyított értéke 2014 óta romlott, 2022-ben azonban a nyugdíjak vásárlóerejének növekedése 4,6%-kal meghaladta a keresetekét.
Helyzetkép, 2022 - Kisgyermekek napközbeni ellátása
Évek óta csökken azoknak a 3 év alatti gyermekeknek a száma, akiknek a lakóhelyén a napközbeni ellátás semmilyen formában nem hozzáférhető. 2022-ben 51 ezer gyermeket írattak be a négy bölcsődetípus valamelyikébe, 3603-mal többet, mint az előző évben. 81%-uk hagyományos, 14%-uk családi, és 5,2%-uk minibölcsődébe járt. A hagyományos és a minibölcsődékben összesen a gyermekek csaknem 2/3 étkezett ingyenesen.
A fenntartható fejlődés indikátorai Magyarországon, 2022 – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
Az ENSZ és az EU a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés megvalósítására 17 kiemelt célkitűzést fogalmazott meg. Ezen az önálló webfelületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közeli és távolabbi múlt tendenciáit együttesen tekintve, Magyarországot milyen folyamatok jellemzik az emberi, társadalmi, természeti és gazdasági erőforrások terén.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Helyzetkép 2022 – Egészségügy | 2023.06.30. |
Magyarország, 2023. I. negyedév | 2023.08.24. |
Magyarország, 2022 | 2023.06.09. |
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2022 | 2023.05.17. |
Magyarország számokban, 2022 | 2023.05.02. |
Helyzetkép 2022 – Nyugdíjak és egyéb ellátások | 2023.04.05. |
Helyzetkép 2022 – A kisgyermekek napközbeni ellátása | 2023.03.01. |
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár