Szociális ellátás
A társadalom egyes tagjait alanyi jogon, a rászorultság vagy érdemi elv alapján bizonyos juttatások illetik, amelyek lehetnek pénzbeliek, természetbeniek, vagy intézményi szociális szolgáltatások. A szociális statisztika számba veszi a betegséghez, öregséghez, a hátrahagyottakhoz, a gyermekneveléshez, a családhoz és gyermekekhez, a munkanélküliséghez, a lakhatáshoz és a társadalmi kirekesztettséghez kapcsolódó intézmény- és juttatásrendszert és fenntartásuk forrásait. A szociális ellátás adatainak az alakulását éves kiadványainkban mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A szociális védelem társadalmi juttatásai a GDP százalékában
A mutató leírása
A szociális védelem EU-módszertan szerint számolt társadalmi juttatási kiadásai a bruttó hazai termék százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2018
A nyugdíjak és egyéb ellátások havi átlaga a nettó átlagkereset százalékában
A mutató leírása
A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által folyósított pénzbeli ellátások egy főre jutó havi átlagos összege a nettó nominális átlagkereset százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2019
Működő bölcsődei férőhelyek száma (tárgyév május 31-én)
A mutató leírása
Működő bölcsődei férőhelyek száma (tárgyév május 31-én; külön bölcsőde, mini bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, családi bölcsőde).
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2020
A családtámogatási ellátásokra fordított kiadások a GDP százalékában
A mutató leírása
A családi pótlékra, az anyasági támogatásra, a gyermekgondozást segítő ellátásra, a gyermeknevelési támogatásra, a csecsemőgondozási díjra és a gyermekgondozási díjra fordított kiadások együttes összege a GDP százalékában.
Adatok forrása:
Szociális statisztikai évkönyv
Legfrissebb adat: 2018
Ajánló

Közel harmadával csökkent a táppénzesek napi átlagos száma 2021 januárjában az előző hónaphoz képest
A táppénzes napok számában az október–decemberi kiugró értékek után januárban jellemzően visszaesés szokott bekövetkezni a szezonális trend szerint. A táppénzesek 2021. januári 76 ezres napi átlagos száma 32%-kal volt alacsonyabb, mint az elmúlt 16 évben mért legmagasabb érték 2020 decemberében. A napi átlagszám azonban így is 6,9%-kal több volt az előző év januárinál, és az alkalmazásban állók esetében kevésbé nőtt (6,2%), mint az egyéni és a társas vállalkozásoknál (12%).

TÉR-KÉP, 2019
A gazdasági fejlődés ellenére 2019-ben számos gazdasági-társadalmi területen hazánkat jelentős területi különbségek jellemezték. 2020 elején megváltozott az életünk, márciusra Magyarországot is elérte a koronavírus okozta járvány. A korlátozások hatására a gazdaság letért az emelkedő pályájáról, ami az ország térségeit eltérően érintette. Az első hullám júniusra csillapodott le, a korlátozások többségét visszavonták, viszont szeptemberben a járvány újra lendületet vett.

A bölcsődei férőhelyek száma 4 éve emelkedik
2020. május 31-én az ország 2042 bölcsődéjének 50 ezret meghaladó férőhelyére több mint 45 ezer gyermek volt beíratva. A férőhelyek száma az ellátás 2017. évi átszervezéséhez képest 8,0%-kal nőtt. A rendelkezésre álló férőhelyeket leginkább Bács-Kiskun megyében (97%), legkevésbé pedig Heves megyében (86%) használták ki. A hagyományos bölcsődék férőhelyeinek aránya Tolna megye kivételével 70% feletti, a családi bölcsődéké Heves, a minibölcsődéké Tolna megyében a legmagasabb.

Szociális statisztikai évkönyv, 2019
A hazai szociális ellátórendszer az uniós átlagnál többet költ a családok és gyermekek, valamint az idősek támogatására. A gyermekgondozási díj reálértéke 1990 óta több, mint kétszeresére emelkedett, míg a családi pótléké felére csökkent. 2019-ben a nyugdíjak és egyéb ellátások reálértéke 44%-kal magasabb volt, mint 1990-ben. 2018-ban 7,4 ezer milliárd forintot költött az ország szociális védelemre, melynek 65%-át pénzbeni, 35%-át természetbeni juttatásként kapták a rászorulók.

Újabb, 2019-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatai újabb témakörökkel frissültek. November 23-tól a veszélyeztetett kiskorúak, a nyugdíjak és a segélyezés település-, illetve kerületsoros adatai is elérhetők.

Időskorúak gondozása – Idősek tartós bentlakásos elhelyezése
Az idősek tartós bentlakásos elhelyezést nyújtó intézményeiben teljes ellátást és alapszintű orvosi szolgáltatást biztosítanak azoknak az időseknek, akikről életkoruk, egészségi állapotuk miatt házi segítségnyújtás keretén belül nem lehet gondoskodni. 2019 végén 52 ezer idős embert gondoztak 835 ilyen intézményben országszerte. A lakók 92%-a 65 év feletti volt, a legnagyobb részük a 80–89 éves korosztályhoz tartozott.

A gyermekek napközbeni ellátása, 2019
2017-ben újult meg a 3 évesnél fiatalabb gyermekek napközbeni ellátásának rendszere. Az új, rugalmasabb formák – bölcsőde, mini bölcsőde, családi és munkahelyi bölcsőde – jobban alkalmazkodnak a települések kisgyermekkori népességszámához és a munkahelyi adottságokhoz. Ez, valamint a kapacitásbővülés lassan javítja a lefedettséget és az intézmények kihasználtságát.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár