Tudomány és technológia
Az emberről, a társadalomról, a környezetről, a technológiáról gyűjtött tudományos ismeretanyag bővítése fontos eszköze az életminőség és a versenyképesség javításának. Ezeknek a tevékenységeknek a megragadásával foglalkozik a K+F- statisztika, amely információkat szolgáltat többek között a kutató-fejlesztő helyek számáról, a K+F-tevékenységben foglalkoztatottakról, a ráfordítások összegéről, forrásáról és a kutatás-fejlesztés eredményeiről is. A vállalkozások innovációs tevékenységéről – ami sok esetben támaszkodik a K+F eredményeire – az innovációs felmérés keretében kétévente gyűjtünk adatokat. A K+F és az innovációs folyamatok alakulását a Kutatás-fejlesztés című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
K+F-ráfordítások a GDP százalékában
A mutató leírása
Az adott évi K+F-ráfordítások (K+F-költség és K+F-beruházás) összegének a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
K+F-tevékenységet végzők létszáma az összes foglalkoztatott százalékában
A mutató leírása
A számított, állományi K+F-létszám aránya az összes foglalkoztatott létszámon belül.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
K+F-beruházások a nemzetgazdasági beruházások százalékában
A mutató leírása
A kutatás-fejlesztés tárgyévi beruházásainak aránya a nemzetgazdasági beruházásokon belül. A K+F-beruházás a tárgyévben felmerült, közvetlenül a kutatás, fejlesztést szolgáló tárgyi eszközök és számítógépes szoftverek tárgyévi beszerzésének áfa nélküli értéke.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
Innovációs tevékenységet végző vállalkozások aránya
A mutató leírása
A legalább 10 főt foglalkoztató vállalkozások közül azoknak az aránya, amelyek a vizsgált időszakon belül bármikor egy vagy több innovációs tevékenységet végeztek, azaz új vagy továbbfejlesztett termék vagy üzleti folyamat fejlesztését vagy bevezetését célzó tevékenységük volt. Az innovációs tevékenységek magukban foglalják egy vállalkozás összes olyan fejlesztési, pénzügyi és kereskedelmi tevékenységét, amelyek innovációt eredményeznek, vagy azt célozzák a vállalkozás számára.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2018–2020
Ajánló
November 27. – a Nobel-díj alapításának napja
Magyar Nobel-díjasok
A kimagasló szellemi teljesítmény legnagyobb nemzetközi elismerése a Nobel-díj. Idén két nap alatt két magyar díjazottat ünnepelhettünk: Karikó Katalin fiziológiai-orvostudományi, Krausz Ferenc fizikai Nobel-díjat kapott. A magyarság irigylésre méltóan sok tehetséget adott a világnak, amit az a tény is alátámaszt, hogy a Nobel-díjasok népességszámhoz viszonyított arányát tekintve hazánk a világ élvonalába tartozik.
A kimagasló szellemi teljesítmény legnagyobb nemzetközi elismerése a Nobel-díj. Idén két nap alatt két magyar díjazottat ünnepelhettünk: Karikó Katalin fiziológiai-orvostudományi, Krausz Ferenc fizikai Nobel-díjat kapott. A magyarság irigylésre méltóan sok tehetséget adott a világnak, amit az a tény is alátámaszt, hogy a Nobel-díjasok népességszámhoz viszonyított arányát tekintve hazánk a világ élvonalába tartozik.
Magyar statisztikai évkönyv, 2022
Mintegy 500 táblázat, grafikon és térkép több tízezer adata ad áttekintést Magyarország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatairól, környezeti jellemzőiről, és ezek időbeli változásairól. A 15–74 éves népesség munkanélküliségi rátája az előző évihez képest csökkent, 2022-ben 3,6% volt. Kiadványunkban újdonság idén, hogy a kereskedelmi szálláshelyeket és a magán- és egyéb szálláshelyeket egy egységben kezeljük, pontosabb képet adva a vendégforgalomról. A turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2022-ben 39 millió 821 ezer éjszaka volt.
A feltalálók napja, november 9.
Európa legtöbb országában november 9-én ünneplik a feltalálók napját. 2022-ben 55 ezer kutató dolgozott hazánkban, 28%-uk nő. 2010 és 2022 között Magyarországon évente átlagosan 4400 szabadalmat adtak meg.
Helyzetkép, 2022 - Kutatás-fejlesztés
A három évtizednyi, csaknem folyamatos növekedést követően 2022-ben – az előzetes adatok alapján – mérséklődtek a K+F-ráfordítások hazánkban. A közel 887 milliárd forint összegű ráfordítás folyó áron 2,3%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A K+F-ráfordítások GDP-hez mért aránya az előző évi 1,6-ről 1,3%-ra csökkent. A K+F-re fordított összegek mérséklődése a kutatóhelyek számának csökkenése és a teljes K+F-létszám kismértékű emelkedése mellett az előző évinél koncentráltabb K+F-tevékenységet mutatott.
Magyarország, 2022
A 2022-es folyamatokat az orosz–ukrán háború miatt bizonytalanná vált globális környezet, illetve a világszerte általános és nagymértékű áremelkedés határozta meg a leginkább. A kihívások ellenére a magyar gazdaság teljesítménye az uniós átlagot meghaladó mértékben, 4,6%-kal bővült a megelőző évihez képest. A foglalkoztatás újabb rekordszintet ért el, az átlagkereset is jelentősen nőtt, ennek hatását azonban a felpörgő infláció fokozatosan kioltotta. A népességfogyás az előző évinél kisebb ütemben folytatódott.
TÉR-KÉP, 2021
A gazdaság járvány utáni újraindulása 2021 folyamán az ország legtöbb térségében éreztette kedvező hatását, ugyanakkor számos gazdasági-társadalmi szegmensben jelentős területi különbségek mutatkoztak. A pandémia megváltoztatta a belföldi vándorlási folyamatokat, népszerű célponttá váltak ebben az időszakban a tóparti települések. A szabad vállalkozási zónába tartozó helységeket – kedvezőtlen relatív helyzetük miatt – kiemelten kezelték a területfejlesztési programokban.
Kapcsolódó témakörök
- Férfiak és nők
- Fiatalok és idősek
- Gazdasági és nonprofit szervezetek
- Nemzeti számlák, GDP
- Területi adatok
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Hivatalos Statisztikai Szolgálat – Innovációs és Technológiai Minisztérium
- Hivatalos Statisztikai Szolgálat – Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyarország, 2023. I. félév – Elindult a dezinfláció | 2023.10.19. |
Magyar statisztikai évkönyv, 2022 | 2023.11.23. |
Helyzetkép, 2022 – Kutatás-fejlesztés | 2023.07.31. |
Magyarország, 2023. I. negyedév | 2023.08.24. |
Magyarország, 2022 | 2023.06.09. |
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2022 | 2023.05.17. |
Magyarország számokban, 2022 | 2023.05.02. |
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár