Kormányzati pénzügyek
A kormányzati pénzügyek fontos információkat nyújtanak egy ország gazdaságának állapotáról, ezen belül a kormányzati szektorról. Az európai uniós tagállamokban a kormányzati szektor hiánya – főszabályként – legfeljebb a GDP 3%-a, az adóssága annak 60%-a lehet. A kormányzati szektorra vonatkozó statisztikákból a hiányra és az adósságra vonatkozó adatokon kívül a bevételek és a kiadások összegéről, valamint azok összetételéről is ismereteket lehet szerezni. A kormányzati pénzügyi folyamatok alakulását a Jelentés a kormányzati szektor egyenlegéről és adósságáról (EDP-jelentés) című elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
A kormányzati szektor egyenlege a GDP arányában
A mutató leírása
Egy adott negyedévben a kormányzati szektorba sorolt szervezetek összesített bevételének és kiadásának a különbsége a bruttó hazai termék arányában kifejezve.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021. IV. negyedév
A kormányzati szektor bevételeinek változása
A mutató leírása
A kormányzati szektorba sorolt szervezetek összesített bevételének változása az előző év azonos időszakához képest. Az indexet folyó áras forintadatokból számítjuk.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021. IV. negyedév
A kormányzati szektor kiadásainak változása
A mutató leírása
A kormányzati szektorba sorolt szervezetek összesített kiadásának változása az előző év azonos időszakához képest. Az indexet folyó áras forintadatokból számítjuk.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021. IV. negyedév
Ajánló
Jelentés a kormányzati szektor egyenlegéről és adósságáról (2022. évi I. EDP-jelentés)
2021-ben a kormányzati szektor hiánya a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 3743 milliárd forint volt, a GDP 6,8%-a. A nemzeti számlák rendszerének (ESA 2010) módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint a kormányzati szektor bevétele 22 735 milliárd, kiadása 26 478 milliárd forint volt. 2020-hoz képest a bevételek 8,5, a kiadások 7,1%-kal növekedtek.
A GDP-arányos hiány 6,8%-os volt 2021-ben, A kormányzati szektor egyenlege, 2021. év és 2021. IV. negyedév
Az előzetes adatok szerint 3736 milliárd forint, a GDP 6,8%-a volt a kormányzati szektor 2021. évi hiánya. Az egyenleg az előző évhez képest 25 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,0 százalékponttal lett kedvezőbb.
Magyarország, 2021. I–III. negyedév
A hazai gazdaság 2021. I–III. negyedévi teljesítménye 1,4%-kal haladta meg a járvány előtti, 2019. évi azonos időszaki szintet, a korlátozásokkal leginkább sújtott ágazatoké azonban még elmaradt attól. A gazdasági kilábalást nehezítette az akadozó alapanyag- és alkatrészellátás, valamint az energia- és a nyersanyagárak emelkedése. A népmozgalmi folyamatok közül a halálozások ingadozását a járvány dinamikája határozta meg, miközben a gyermekvállalási és a házasodási kedv tovább emelkedett.
Magyarország nemzeti számlái, 2020 (2. előzetes adatok)
Magyarország folyó áron számított bruttó hazai terméke (GDP-je) 2020-ban közel 48 ezer milliárd forint volt, változatlan árakon számítva 4,7%-kal csökkent az előző évihez viszonyítva. Az egy főre jutó bruttó hazai termék összege 4,9 millió forint, vásárlóerő-paritáson számolva 22 ezer euró. A kormányzati szektor hiánya 3,8 ezer milliárd forint volt, a GDP 8,0%-a.
Magyarország számokban, 2020
Kiadványunkból – amely a pandémia főbb hatásait is bemutatja – képet kaphatnak hazánk 2020. évi társadalmi és gazdasági folyamatainak az alakulásáról, többek között arról, hogy a GDP 5%-kal csökkent, ezzel az uniós középmezőnyhöz tartozunk, 28 ezer új lakást vettek használatba, ennél többet legutóbb 2009-ben, az elmúlt 10 év átlagának közel 3-szorosára nőtt a távmunkában vagy home office-ban dolgozók aránya, 8,6%-kal bővült a csomagküldő és internetes kiskereskedelem értéke, valamint kevesebb baleset történt az utakon.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Hivatalos Statisztikai Szolgálat – Magyar Nemzeti Bank
- Hivatalos Statisztikai Szolgálat – Pénzügyminisztérium
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár