Információ, kommunikáció
Az infokommunikációs statisztika az infokommunikációs technológiák használatát, a társadalomra gyakorolt hatását vizsgálja. Három nagy területe a háztartások, a vállalkozások és a közigazgatás adatainak gyűjtése és feldolgozása. Idetartoznak például az IKT-eszközökhöz való hozzáférésre és használatukra, az IKT-infrastruktúrára, a távközlési hálózatokra, elektronikus kommunikációra, e-kormányzatra, elektronikus kereskedelemre vonatkozó adatok. A témára vonatkozó információkat a Digitális gazdaság és társadalom, 2018 című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Az információ, kommunikáció részesedése a bruttó hozzáadott értékből
A mutató leírása
Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág részesedése a nemzetgazdaság bruttó hozzáadott értékéből, folyó alapáron számolva.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Mobiltelefon-előfizetések száma 100 lakosra
A mutató leírása
Az adott időszak utolsó napján működő, hívható SIM-kártyák száz lakosra jutó száma
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022. IV. negyedév
Helyhez kötött internet-előfizetések száma 1000 lakosra
A mutató leírása
A helyhez kötött internet-előfizetések adott időszak végi, ezer lakosra jutó szama.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
Informatikai szakembereket alkalmazó vállalkozások aránya
A mutató leírása
Informatikai szakembereket alkalmazó vállalkozások aránya a számítógépet használó vállalkozásokon belül.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2022
Ajánló
Magyarország számokban, 2022
A kedvezőtlen globális környezet és a szomszédunkban zajló háború okozta bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak a 2022. évi folyamatoknak. A kihívások ellenére a hazai gazdaság teljesítménye – az uniós átlagnál nagyobb mértékben – 4,6%-kal nőtt, miközben bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. Az energiahordozók és a mezőgazdasági termékek megdrágultak, ami hozzájárult az utóbbi két és fél évtized legmagasabb inflációjához (14,5%).
2022-ben tovább nőtt az optikai kapcsolat aránya a helyhez között internet-előfizetéseken belül
A szolgáltatók 2022. december végén több mint 3,5 millió helyhez kötött internet-előfizetést tartottak nyilván Magyarországon, számuk 4,6%-kal meghaladta az előző év végit. Folytatódott a korábbi évekre jellemző tendencia: az előfizetéseken belül az optikai hálózaton keresztüli kapcsolattípus részaránya tovább nőtt, egy év alatt 34-ről 39%-ra. A többi jelentősebb (xDSL, kábeltévé, vezeték nélküli) kapcsolattípuson keresztüli előfizetések száma csökkent.
Távközlési tevékenységből több mint 1000 milliárd forint bevételre tettek szert a szolgáltatók 2022-ben
2022-ben a szolgáltatók 1000 milliárd forintot meghaladó bevételre tettek szert távközlési tevékenységből. Ennek több mint fele (572 milliárd forint) mobilhang- és internetszolgáltatásból származott, a bevételek sorrendjében ezt a helyhez kötött internetszolgáltatásból, valamint a műsorelosztási szolgáltatásból származó bevétel követte.
Magyarország, 2022. I–III. negyedév
A meredeken emelkedő energia- és nyersanyagárak, illetve az energiaellátás körüli bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak az I–III. negyedévi folyamatoknak. A kedvezőtlen hatások a gazdaság egyre több területén jelentkeztek, ennek ellenére a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is jóval az uniós átlag feletti mértékben bővült.
Tovább nőtt a gépek közötti kommunikációban használt SIM-kártyák száma
2022 III. negyedévében is jelentősen, 18%-kal bővült az optikai hálózaton megvalósuló internet-előfizetések száma az egy évvel korábbihoz képest. A közel 3,5 millió, helyhez kötött előfizetés közel felén legalább 500 Mbit/s volt az internet névleges sebessége. A mobilinternet eléréséhez szükséges SIM-kártyák száma 7,2%-kal nőtt egy év alatt, elsősorban a gépek, az 5G hálózatra csatlakozni képes okoseszközök egymás közötti kommunikációjában használt M2M-kártyák terjedésének köszönhetően.
Újra hosszabb ideig telefonáltunk, folytatódott a TV-szolgáltatási csomagok előfizetés-számának csökkenése
Távközlési szolgáltatásból 256 milliárd forint bevételre tettek szert a vállalatok 2022 III. negyedévében, ennek legjelentősebb forrása a mobilhang- és mobilinternet-szolgáltatás volt, amely a bevételek több mint felét adta. Miután az előző negyedévekben az átlagos hívásidő mérséklődött az egy évvel korábbihoz viszonyítva, július–szeptemberben ismét nőtt. A televíziószolgáltatásra előfizetők száma tovább csökkent.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Időszaki adatfelvételek eredményei, mutatószámrendszerek
- Hivatalos Statisztikai Szolgálat – Innovációs és Technológiai Minisztérium
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyar statisztikai zsebkönyv, 2022 | 2023.05.17. |
Magyarország számokban, 2022 | 2023.05.02. |
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár