Nemzetközi adatok
Magyarországnak a világban, illetve az unióban betöltött szerepének, súlyának, helyzetének megítéléséhez nélkülözhetetlen az összehasonlítható, megbízható adatok ismerete más országokról. Nehézséget jelenthet a felhasználóknak a megfelelő adatforrások megtalálása, a nemzetközi adatbázisok rutinszerű használata, a különböző forrásokból származó adatok egymással való összeegyeztetése, az esetleges módszertani eltérések okának megtalálása, értékelése. Annak érdekében, hogy mindezt megkönnyítsük, ezen az oldalon összegyűjtöttük a nemzetközi témájú kiadványainkat, tábláinkat, a fontosabb nemzetközi adatbázisokra, kiadványkeresőkre, módszertani leírásgyűjteményekre mutató linkeket.
Fontosabb adatok
A világ népessége
A mutató leírása
Az ENSZ demográfusai három (alacsony, közepes és magas) változatban készítették el a világ népességének alakulására vonatkozó becslésüket. Az itt közölt adatok a legvalószínűbbnek tartott közepes modellen alapulnak, a 2022. évi felülvizsgálat után.
Adatok forrása:
ENSZ, World Population Prospects 2022
Vonatkozási idő: 2021 (a grafikonon későbbi évek adatai is megjelennek)
A világ GDP volumenváltozása
A mutató leírása
A világ GDP-je a Föld országaiban adott időszakban előállított termékek és nyújtott szolgáltatások széles körét magába foglaló, így az összkibocsátását mérő mutatószám. A GDP volumenének változása általánosan elfogadott konjunktúramutató, ami a gazdaság teljesítményének időbeli változását méri.
Legfrissebb adat: 2021
A világexport volumenváltozása
A mutató leírása
Az index megmutatja, hogy a világexport volumene – azaz az ár- és árfolyamváltozásoktól megtisztított mennyisége – hogyan változott egyik évről a másikra.
Adatok forrása:
a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) adatbázisa
Legfrissebb adat: 2021
A világ turisztikai forgalom változása
A mutató leírása
A mutató megmutatja, hogy a turisták adott évi száma világszinten hogyan változott az előző évihez képest. Turistának az a látogató számít, aki az adott területre tett utazása során legalább egy éjszakát eltölt.
Adatok forrása:
Turisztikai Világszervezet (UNWTO)
Legfrissebb adat: 2021
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A legalacsonyabbak között van a magyar munkanélküliség az unióban
2022 I. negyedévében, a Covid19-járvány hatásainak enyhülésével az Európai Unió valamennyi tagországában csökkent a munkanélküliség. A ráta uniós átlagértéke az egy évvel korábbi, magas bázisról 6,5%-ra mérséklődött. A tagállamok körében a munkanélküliek aránya Csehországban, Németországban, Lengyelországban, Máltán, Hollandiában és Magyarországon volt a legalacsonyabb (2,5–3,8% közötti), a legmagasabb pedig Spanyolországban (13,7%) és Görögországban (13,9%) volt.
Magyarország, 2021
2021-ben a járvány miatti korlátozások gazdasági hatásai jóval kisebbek voltak, mint 2020-ban, ám 2022 februárjában újabb veszélyhelyzetet teremtett az orosz–ukrán háborús konfliktus. A bruttó hazai termék (GDP) volumene 2021-ben 7,1%-kal nagyobb volt a 2020. évinél, és a járványt megelőző, 2019. évit is felülmúlta. A gazdaság újraindulásával a foglalkoztatottsági ráta a járvány előtti, rekordmagas szintet is meghaladta. A gyermekvállalási kedv 27 éves csúcsot ért el, a népességfogyás üteme viszont gyorsult az előző évhez képest.
Magyarország, 2022. I. negyedév
2022 I. negyedévében folytatódott a magyar gazdaság dinamikus bővülése. A gazdaság legtöbb területe túljutott a járvány okozta visszaesésen, a munkaerőpiacon folytatódtak a kedvező tendenciák, bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. A február végén kitört orosz–ukrán háború következményei még csak részben érződtek. A halálozások számában a Covid19-járvány már nem okozott újabb kiugrást, a népesség természetes fogyása lassult.
Európa statisztikái a COVID idején: júliusi kiadás
Az ábragyűjtemény havi és negyedéves mutatószámokat tartalmaz a gazdasági és társadalmi folyamatok országok szerinti és időbeli alakulásáról. A havonta frissülő ábragyűjtemény az egyes mutatószámok legfrissebb rendelkezésre álló adataival itt érhető el.
A világ népessége kontinensek szerint, 1950–2100
Az ENSZ Gazdasági és Szociális Ügyek Főosztályának Népességi osztálya 2022. július 11-én frissítette a világ összes országára vonatkozó legújabb népesség-előreszámítását. Több változatban (alacsony, közepes és magas, állandó termékenység stb.) is elkészítették a világ népességének alakulására vonatkozó 2100-ig szóló előrejelzésüket. Interaktív grafikonunk – az 1950 és 2021 közötti időszak adatain túl – a változatok közül a legvalószínűbbnek tartott, ún. közepes változat számait tartalmazza.
Magyarország számokban, 2021
A GDP 7,1%-kal növekedett, amivel az unió élmezőnyébe tartozunk – derül ki hazánk társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulását bemutató kiadványunkból. A Covid19-járvány hatásai azonban továbbra is érződtek, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma kevesebb mint fele volt a 2019. évinek, valamint ismét csökkent az első alkalommal forgalomba helyezett új személygépkocsik száma, ugyanakkor az előző évi rekord után a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma tovább bővült.
Kapcsolódó témakörök
Kapcsolódó hivatkozások
- Mutatószámrendszerek, időszaki adatfelvételek
- CentropeMAP
- Fenntartható fejlődési célok
- ENSZ Adatbázis Frissítési Naptár
- EUROSTAT Tájékoztatási Naptára
- Nemzeti statisztikai hivatalok
- OECD adatbázis
- IMF World Economic Outlook Reports
- IMF World Economic Outlook Databases
- Európai Bizottság könyvesbolt
- OECD ILibrary
- Eurostat metaadat- és nómenklatúragyűjtemény
- OECD adatvizualizációk
- ENSZ adatvizualizációk
- Eurostat adatvizualizációk
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár