Nemzetközi adatok
Magyarországnak a világban, illetve az unióban betöltött szerepének, súlyának, helyzetének megítéléséhez nélkülözhetetlen az összehasonlítható, megbízható adatok ismerete más országokról. Nehézséget jelenthet a felhasználóknak a megfelelő adatforrások megtalálása, a nemzetközi adatbázisok rutinszerű használata, a különböző forrásokból származó adatok egymással való összeegyeztetése, az esetleges módszertani eltérések okának megtalálása, értékelése. Annak érdekében, hogy mindezt megkönnyítsük, ezen az oldalon összegyűjtöttük a nemzetközi témájú kiadványainkat, tábláinkat, a fontosabb nemzetközi adatbázisokra, kiadványkeresőkre, módszertani leírásgyűjteményekre mutató linkeket.
Fontosabb adatok
A világ népessége
A mutató leírása
Az ENSZ demográfusai három (alacsony, közepes és magas) változatban készítették el a világ népességének alakulására vonatkozó becslésüket. Az itt közölt adatok a legvalószínűbbnek tartott közepes modellen alapulnak, a 2022. évi felülvizsgálat után.
Adatok forrása:
ENSZ, World Population Prospects 2022
Vonatkozási idő: 2021 (a grafikonon későbbi évek adatai is megjelennek)
A világ GDP volumenváltozása
A mutató leírása
A világ GDP-je a Föld országaiban adott időszakban előállított termékek és nyújtott szolgáltatások széles körét magába foglaló, így az összkibocsátását mérő mutatószám. A GDP volumenének változása általánosan elfogadott konjunktúramutató, ami a gazdaság teljesítményének időbeli változását méri.
Legfrissebb adat: 2021
A világexport volumenváltozása
A mutató leírása
Az index megmutatja, hogy a világexport volumene – azaz az ár- és árfolyamváltozásoktól megtisztított mennyisége – hogyan változott egyik évről a másikra.
Adatok forrása:
a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) adatbázisa
Legfrissebb adat: 2021
A világ turisztikai forgalom változása
A mutató leírása
A mutató megmutatja, hogy a turisták adott évi száma világszinten hogyan változott az előző évihez képest. Turistának az a látogató számít, aki az adott területre tett utazása során legalább egy éjszakát eltölt.
Adatok forrása:
Turisztikai Világszervezet (UNWTO)
Legfrissebb adat: 2021
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
Európa statisztikái a COVID idején: márciusi kiadás
Az ábragyűjtemény havi és negyedéves mutatószámokat tartalmaz a gazdasági és társadalmi folyamatok országok szerinti és időbeli alakulásáról. A havonta frissülő ábragyűjtemény az egyes mutatószámok legfrissebb rendelkezésre álló adataival itt érhető el.
Hazánkban emelkedtek leginkább az ipari termelői árak
A meredeken emelkedő energia- és nyersanyagárak hatására 2021 második felétől jelentősen drágult az ipari termelés az Európai Unióban. 2022 novemberében átlagosan 22%-kal magasabbak voltak a termelői árak, mint egy évvel korábban. Ebben a hónapban Magyarországon nőttek leginkább (36%-kal) az árak, amiben szerepet játszhatott a forint gyengülése és a bérköltségek jelentős növekedése is, ugyanis az iparban dolgozók keresete hazánkban jóval az uniós átlag feletti mértékben emelkedett.
Továbbra is a legalacsonyabbak között a magyar munkanélküliség az unióban
2022 III. negyedévében az Európai Unió tagországainak döntő többségében csökkent a munkanélküliség. A ráta uniós átlagértéke 0,7 százalékponttal, 6,1%-ra mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. A tagállamok körében a munkanélküliek aránya Csehországban, Lengyelországban, Máltán, Németországban, Bulgáriában, Hollandiában és Magyarországon volt a legalacsonyabb (2,3–3,7% közötti), a legmagasabb pedig Görögországban (11,8%) és Spanyolországban (12,8%) volt.
A kedvezőtlen világgazdasági folyamatok ellenére bővült az unió ipari termelése
Az Európai Unió ipari termelése már a Covid19-járvány kitörése előtt is csökkent, a pandémia felerősítette ezt a folyamatot. 2020 végétől viszont – kisebb hullámzások mellett – bővült a kibocsátás, 2022 novemberében 2,0%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A legnagyobb ipari potenciállal rendelkező Németországban mérséklődött a termelés, a visegrádi országok közül hazánkban, Csehországban és Lengyelországban a növekedés, míg Szlovákiában a csökkenés folytatódott.
Uniós összehasonlításban is jelentős a magyar gazdaság növekedése
A globális kihívások ellenére 2022 III. negyedévében is nőtt az Európai Unió gazdasági teljesítménye, a GDP-jének volumene 2,5%-kal felülmúlta az egy évvel korábbit. A megelőző negyedévekhez képest a legtöbb tagállamban számottevően lassult a növekedés üteme. Hazánk gazdasági teljesítménye ezúttal is jóval az uniós átlag feletti mértékben bővült, míg a legjelentősebb külgazdasági partnerünknek számító Németországban továbbra is meglehetősen visszafogott volt a növekedés.
Magyarország, 2022. I–III. negyedév
A meredeken emelkedő energia- és nyersanyagárak, illetve az energiaellátás körüli bizonytalanságok Magyarországon is meghatározói voltak az I–III. negyedévi folyamatoknak. A kedvezőtlen hatások a gazdaság egyre több területén jelentkeztek, ennek ellenére a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is jóval az uniós átlag feletti mértékben bővült.
TÉR-KÉP, 2021
A gazdaság járvány utáni újraindulása 2021 folyamán az ország legtöbb térségében éreztette kedvező hatását, ugyanakkor számos gazdasági-társadalmi szegmensben jelentős területi különbségek mutatkoztak. A pandémia megváltoztatta a belföldi vándorlási folyamatokat, népszerű célponttá váltak ebben az időszakban a tóparti települések. A szabad vállalkozási zónába tartozó helységeket – kedvezőtlen relatív helyzetük miatt – kiemelten kezelték a területfejlesztési programokban.
A Visegrádi Együttműködés országainak főbb mutatói
A Covid19-járvány okozta körülmények a V4-országok gazdasági és társadalmi folyamataira is negatív hatással voltak. A kiadványban a Visegrádi Együttműködés magyar elnökségének aktuális programjában (Recharging Europe) meghatározott prioritásokat (stabilitás, újraindítás, partnerség) szem előtt tartva, az Eurostat Recovery Dashboard mutatóit alapul véve vizsgáljuk a gazdaság és a társadalom a pandémia előtti szintre történő visszatérését a V4-országok és az EU viszonylatában.
Kapcsolódó témakörök
Kapcsolódó hivatkozások
- Mutatószámrendszerek, időszaki adatfelvételek
- CentropeMAP
- Fenntartható fejlődési célok
- ENSZ Adatbázis Frissítési Naptár
- EUROSTAT Tájékoztatási Naptára
- Nemzeti statisztikai hivatalok
- OECD adatbázis
- IMF World Economic Outlook Reports
- IMF World Economic Outlook Databases
- Európai Bizottság könyvesbolt
- OECD ILibrary
- Eurostat metaadat- és nómenklatúragyűjtemény
- OECD adatvizualizációk
- ENSZ adatvizualizációk
- Eurostat adatvizualizációk
Kiadványok |
Megjelent |
---|---|
Magyarország, 2022. III. negyedév | 2023.01.12. |
Területi statisztikai évkönyv, 2021 | 2023.01.10. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár