Egészségügy, baleset
Az egészségi állapotot az életmódbeli tényezőkön kívül jelentősen befolyásolja az egészségügyi intézményrendszer felkészültsége. Az egészségügyi statisztika adatokat szolgáltat a lakosság egészségi állapotáról, az egészségre legerősebb hatást gyakorló életmódbeli kockázatok jelenlétéről a népességben, a leggyakoribb betegségekről, és arról, hogy mennyit tesz a lakosság az egészségéért. Nyomon követi az ellátórendszer különböző szintjeinek működését biztosító tárgyi, személyi és anyagi feltételek változását. Az egészségügyi folyamatok és a balesetek alakulását a Magyarország című kiadványunkban mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Egészségügyi kiadások a GDP százalékában
A mutató leírása
Az egészségügyi számlák nemzetközi módszertana szerint számolt egészségügyi kiadások a bruttó hazai termék százalékában.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2020
Tízezer lakosra jutó dolgozó orvos
A mutató leírása
Az orvosok országos nyilvántartásába felvettek közül az aktívan tevékenykedő orvosok tízezer lakosra jutó száma.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Egy háziorvosra és házi gyermekorvosra jutó lakos
A mutató leírása
Egy felnőtt-, vegyes vagy gyermekpraxisban dolgozó háziorvosra és házi gyermekorvosra jutó lakos.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Tízezer lakosra jutó működő kórházi ágyak száma
A mutató leírása
Tízezer lakosra jutó működő kórházi ágyak számának alakulása. Működő kórházi ágy az engedélyezett ágyak közül az, amely legalább 6 hónapig betegfogadásra alkalmas volt.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2021
Ajánló
Böngéssze a KSH legfrissebb adatait!
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendszeres és részletes publikációk mellett még naprakészebb információkkal szolgáljunk hazánk társadalmi és gazdasági folyamatainak alakulásáról.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
A HETI MONITOR című interaktív ábragyűjtemény heti, havi, negyedéves adatain keresztül bepillanthatunk a legfontosabb területek trendjének alakulásába.
A HETI MONITOR ábrái javarészt kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthetőek.
Magyarország, 2021
2021-ben a járvány miatti korlátozások gazdasági hatásai jóval kisebbek voltak, mint 2020-ban, ám 2022 februárjában újabb veszélyhelyzetet teremtett az orosz–ukrán háborús konfliktus. A bruttó hazai termék (GDP) volumene 2021-ben 7,1%-kal nagyobb volt a 2020. évinél, és a járványt megelőző, 2019. évit is felülmúlta. A gazdaság újraindulásával a foglalkoztatottsági ráta a járvány előtti, rekordmagas szintet is meghaladta. A gyermekvállalási kedv 27 éves csúcsot ért el, a népességfogyás üteme viszont gyorsult az előző évhez képest.
Magyarország, 2022. I. negyedév
2022 I. negyedévében folytatódott a magyar gazdaság dinamikus bővülése. A gazdaság legtöbb területe túljutott a járvány okozta visszaesésen, a munkaerőpiacon folytatódtak a kedvező tendenciák, bővült a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség. A február végén kitört orosz–ukrán háború következményei még csak részben érződtek. A halálozások számában a Covid19-járvány már nem okozott újabb kiugrást, a népesség természetes fogyása lassult.
Fókuszban a megyék, 2022. I. negyedév
A gazdasági növekedés egyik hajtómotorjának számító ipari termelés volumene a megyék többségében és a fővárosban is nőtt és újból lendületet vett a gazdasági szervezetek fejlesztési tevékenysége is. Mindenhol emelkedett a 15–64 évesek foglalkoztatottsági rátája, a munkanélküliség pedig a megyék többségében és a fővárosban csökkent. A halálozások száma jelentősen visszaesett az egy évvel korábbi, Covid19-járvány miatti magas bázisához képest.
Mérsékelten emelkedett 2021-ben a járóbeteg-szakellátás forgalma
A Covid19-járvány által leginkább érintett 2020. évben jelentősen (26%-kal) csökkent a járóbeteg-szakellátásban mind a megjelenések, mind a beavatkozások száma. 2021-ben a korlátozó intézkedések enyhülésével mérsékelt emelkedés történt, a megjelenések száma 7,0, a beavatkozásoké 6,7%-kal nőtt. A járvány a teljesített szakorvosi munkaórák számában lényeges változást sem 2020-ban, sem 2021-ben nem okozott.
2021-re vonatkozó település- és kerületsoros adatok érhetők el
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatkörei 2021. évi adatokkal frissültek, így június 30-tól elérhetők többek között a gyógyszertárak 2021-re vonatkozó település- és kerületsoros adatai.
Fenntartható fejlődés indikátorai – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
Az ENSZ és az EU a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés megvalósítására 17 kiemelt célkitűzést fogalmazott meg. Ezen az önálló webfelületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közelmúlt és a hosszabb időtáv tendenciáit együttesen tekintve Magyarországot milyen folyamatok jellemzik az emberi, társadalmi, természeti és gazdasági erőforrások terén.
Magyarország számokban, 2021
A GDP 7,1%-kal növekedett, amivel az unió élmezőnyébe tartozunk – derül ki hazánk társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulását bemutató kiadványunkból. A Covid19-járvány hatásai azonban továbbra is érződtek, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma kevesebb mint fele volt a 2019. évinek, valamint ismét csökkent az első alkalommal forgalomba helyezett új személygépkocsik száma, ugyanakkor az előző évi rekord után a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma tovább bővült.
Személysérüléses közúti közlekedési balesetek, 2022. I. negyedév
2022 I. negyedévében, a 22%-kal megnövekedett forgalomban, a járvány által leginkább sújtott előző év azonos időszakánál 13%-kal több, 2793 személysérüléses közúti közlekedési baleset történt. Ez alacsonyabb volt 2020 és 2019 azonos időszakának szintjénél. A halálos balesetek száma 4,8, a súlyos sérüléssel járóké 15, a könnyű sérüléseseké 12%-kal nőtt. Közel negyedével több lett az ittasan okozott baleset. A 3724 megsérült személy közül 98 elhunyt.
Kapcsolódó témakörök
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár
Cenzusok adatai |
Cenzus |
---|---|
A fogyatékossággal élők helyzete és szociális ellátásuk | Népszámlálás 2011 |
Fogyatékossággal élők | Népszámlálás 2011 |
11. Fogyatékossággal élők | Népszámlálás 2011 |
17. A fogyatékossággal élők helyzete és szociális ellátásuk | Népszámlálás 2011 |
8. A fogyatékos és az egészségi ok miatt korlátozott népesség jellemzői | Mikrocenzus 2016 |