A területi statisztika területegységekhez, településekhez kötött adatokat szolgáltat a gazdasági, társadalmi és környezeti jelenségekről, folyamatokról, illetve közreműködik a területi lehatárolásokban. A területi statisztika célja, hogy területi részletességű adatok közreadásával biztosítsa a felhasználók tájékoztatását. Magában foglalja a régiók, megyék, járások, települések és a közigazgatási határoktól eltérő területegységek (pl. településen belüli georeferált adatok) helyzetének és fejlettségének részletes és átfogó statisztikáit. A területi statisztikai adatok alakulását negyedévente a Fókuszban a megyék, évente pedig a Területi statisztikai évkönyv és a Tér-kép című kiadványainkban foglaljuk össze.
Fontosabb adatok
Természetes fogyás ezer lakosra
A mutató leírása
Az élveszületések és a halálozások ezer lakosra jutó különbözete, megyénként.
2019-ben 5838 lakás épült Budapesten, az országos építések 28%-a. Az új fővárosi lakások közül minden ötödiket a XIII. kerületben adták át. Egy budapesti lakás építési költsége négyzetméterenként átlagosan 292 ezer forint volt ÁFA nélkül. A magyarul és angolul is olvasható évkönyv Budapest tárgyévi társadalmi és gazdasági helyzetét jeleníti meg táblázatok segítségével. Külön fejezetben foglaljuk össze a Budapesti agglomeráció főbb adatait. Az évkönyv e-polcon is megjelenik.
A Területi Statisztika című tudományos folyóirat most megjelent száma a távolság nemzetközi agrárkereskedelmi szerepéről, a távolság és az iWiW kapcsolathálózatának összefüggéseiről, a Pécsi Tudományegyetem térségi gazdasági hatásairól, a hazai városok telephelyi tényezőinek vállalati megítéléséről, valamint az ázsiai közvetlentőke-befektetések visegrádi országokbeli sajátosságairól közöl tanulmányokat.
A KSH „Fókuszban a megyék” című kiadványa negyedévről negyedévre önálló webfelületen ad tájékoztatást az érdeklődők számára a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról. A kiadvány térképeivel, interaktív grafikonjaival és rövid, lényegre törő magyarázataival az egyes témakörök megyénkénti áttekintése mellett azok összehasonlítására is lehetőséget biztosít. Az e felületen megjelenő információk között megyénként és témakörönként is lehet választani.
2019 folyamán az ezer lakosra jutó természetes fogyás Békés megyében volt a legjelentősebb, míg az ezer lakosra jutó vándorlási többlet Pest megyében a legnagyobb. Munkaerőpiaci szempontból Győr-Moson-Sopron volt a legkedvezőbb helyzetben. A gazdasági folyamatokat tekintve Budapest gazdasági élete szolgáltatáscentrikus, a legiparosodottabb megyének Komárom-Esztergom megye számít, a mezőgazdaság pedig Békés megyében volt jelen a leghangsúlyosabban.
A népesség általánosan öregedő tendenciája mellett az egyes megyék korszerkezetében jelentős különbségek vannak. 2020 elején Békés megyében 100 gyermekkorúra 176 időskorú jutott, míg Pest megyében 103. A kötet összefoglalja a társadalmi-gazdasági folyamatokat jellemző főbb mutatókat a térhálózat különböző szintjeiről, ismerteti ezeket a megyék és a régiók népessége, illetve a környezet tekintetében, valamint bemutatja az Európai Unió régióinak néhány adatát is.
A Tájékoztatási adatbázis településekre és Budapest kerületeire vonatkozó adatai újabb témakörökkel frissültek. November 23-ától az önkormányzati költségvetés, kommunális ellátás, védőnők, szakrendelések, kórházak, veszélyeztetett kiskorúak, nyugdíjak, oktatás, kultúra, intézményi ellátottság, kábeltelevízió, első alkalommal forgalomba helyezett gépjárművek, segélyezés, közúti közlekedési balesetek település-, illetve kerületsoros adatai is elérhetők.
Október elseje az idősek világnapja. A fejlett országokban az idősek száma és aránya egyre nő. Hazánkban 1,9 millió személy töltötte már be a 65. életévét, népességre vetített arányuk Békés megyében a legmagasabb. Az Európai Unióban 90,4 millió 65 éves és idősebb ember él, közülük 12,6 millióan elmúltak 85 évesek. A legidősebbek népességre vetített aránya többnyire a mediterrán régiókban, illetve egyes német, francia és észak-európai térségekben kiemelkedő.
Az évkönyvben az ország demográfiai, társadalmi és gazdasági folyamatait, környezeti jellemzőit és ezek időbeli változását mutatjuk be. A főbb mutatókat idősorban vagy térségi összehasonlításban grafikonokkal, térképekkel szemléltetjük, amelyek interaktív változata honlapunkon elérhető. A megyék és régiók közötti különbségeket, valamint a nemzetközi mutatókat külön-külön fejezetben közöljük. Az internetes mellékletben a PDF-kiadvány mellett a táblák Excel-formátumban is elérhetők.
A Magyar statisztikai zsebkönyv minden évben az első olyan részletes, minden témakört felölelő, táblázatos kiadvány, amely előzetes adatok alapján tájékoztatást ad az előző év társadalmi, gazdasági folyamatainak alakulásáról. Regionális fejezete az egyes régiókat mutatja be, nemzetközi fejezete pedig elsősorban az Európai Unió tagállamait jellemző főbb adatok összehasonlítására nyújt lehetőséget. A számok értelmezését módszertani leírás, a tájékozódást számos grafikon segíti.
2018-as adatokkal bővültek az alkalmazásban elérhető témakörök mutatói. Jelenleg hazánk különböző területi szintjeire 24 témakörben közel 300 mutató alapján készíthetők tematikus térképek. A megjelenített mutatók szűrhetők területi egységekre, évekre és további felhasználás érdekében az adattáblák letölthetők, a térképek képként exportálhatók.
Ebben a kiadványban rövid elemzések mellett elsősorban tematikus térképek segítségével mutatjuk be hazánk főbb területi jellemzőit. Kiderül például, hogy 2018 folyamán néhány járásban a születések száma meghaladta a halálozásokét, a nyilvántartott álláskeresők aránya egyes járásokban 1% alatti, a járműipar számos megye gazdasági életében kulcsszerepet játszik (kiemelt téma), valamint a hazai belföldi turizmusban hangsúlyos szereppel bír a Balaton turisztikai régió (kiemelt térség).
A Magyarország helységnévtára a települések közigazgatási beosztását és a főbb területszervezési változásokat tartalmazó adattár. Megtalálhatóak benne a helységek alapadatai, továbbá a lakónépesség, a lakásállomány, a terület, a nemzetiségi és a vallási megoszlás a népszámlálás adatai alapján, illetve a településrészek jellemzői irányítószám és települési jelleg szerint.
A Területi atlasz keretein belül bemutatjuk Magyarország közigazgatási egységeit, az egyéb statisztikai célú területegységeket, a különböző magyar tipizálások, lehatárolások eredményeit, illetve a településnél kisebb területi egységeket is. Emellett kitekintést nyújtunk az Európai Unió területi osztályozására a NUTS-rendszerre is.
A Térképes Interaktív Megjelenítő Alkalmazással (TIMEA) tematikus térképek készíthetők Magyarország különböző területi szintjeire. A választott statisztikai adat ábrázolására, illetve a területegységek kiválasztására számos beállítási és szűrési lehetőség áll rendelkezésre. Az adatok több évre visszamenőleg elérhetők, letölthetők, értelmezésüket módszertani információk segítik.