Népesség és népmozgalom
A népességstatisztika az ország népességszámának alakulásáról, nem, életkor és családi állapot szerinti összetételéről ad képet. A népmozgalmi statisztikai adatok a népesség változását alapvetően befolyásoló tényezőkről, így a születések, a halálozások, a házasságkötések, a bejegyzett élettársi kapcsolatok és a válások, valamint a belföldi és a nemzetközi vándorlások alakulásáról nyújtanak információt. A lakosság egészére kiterjedő, tízévenként végrehajtott népszámlálásokból, illetve a két népszámlálás közötti mikrocenzusokból átfogóbb és részletesebb adatok is rendelkezésre állnak. A népesedési és népmozgalmi folyamatok alakulását a Népmozgalom című éves elemzésünkben mutatjuk be.
Fontosabb adatok
Továbbvezetett népességszám
A mutató leírása
A tízévenként végrehajtott teljes körű népszámlálások átfogó képet mutatnak a népesség számáról, összetételéről. A népszámlálások közötti időszak évenkénti népességének meghatározásánál a kiindulópont az utolsó népszámlálás (jelenleg a 2022. október 1-jei népszámlálás) népességszáma, amelynek továbbszámításához 2000-ig a népmozgalmi statisztikából rendelkezésre álló természetes szaporodás, illetve fogyás adatait használtuk, 2001-től pedig a nemzetközi vándorlást is figyelembe vesszük.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2025
Természetes szaporodás/fogyás ezer lakosra
A mutató leírása
Az élveszületések és a halálozások különbözetének ezer lakosra jutó száma.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2025. május
Születéskor várható átlagos élettartam
A mutató leírása
A várható átlagos élettartam azt fejezi ki, hogy a különböző életkorúak az adott év halandósági viszonyai mellett még hány évi élettartamra számíthatnak.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2024
Öregedési index
A mutató leírása
A 65 éves és annál idősebb népesség a 14 éves és annál fiatalabb gyermeknépesség százalékában. Ha nagyobb, mint 100, akkor az időskorú népesség száma meghaladja a gyermekkorú népességét.
Adatok forrása:
Összefoglaló táblák (STADAT)
Legfrissebb adat: 2025
Ajánló
KSH Monitor
Az interaktív ábragyűjtemény a legfrissebb hazai és nemzetközi környezet társadalmi és gazdasági trendjének alakulásáról nyújt naprakész tájékoztatást. A KSH Monitor ábráinak döntő része kép- és adatformátumban (PNG, SVG és CSV) is letölthető. Böngéssze a hetente többször is aktualizálásra kerülő KSH Monitor adatait!
Népesedési világnap infografika
1989-ben az ENSZ abból a célból nyilvánította július 11-ét népesedési világnappá, hogy felhívja a figyelmet a népességnövekedés mértékére, és az ezzel járó kihívásokra. Napjainkban a legjelentősebb népességrobbanás Afrikában zajlik, ahol 1950 és 2024 között 6,7-szeresére nőtt a népességszám: jelenleg a világ népességének 18%-a él itt. Az ENSZ prognózisa szerint 2100-ban a Föld lakosságának már 37%-a lesz afrikai, míg Ázsia részaránya a jelenlegi 59-ről várhatóan 45%-ra csökken.
Kapcsolódó kiadvány: Népesedési világnap, 2025
Kapcsolódó kiadvány: Népesedési világnap, 2025
Népesedési világnap, 2025
Az ENSZ 1989-ben július 11-ét nyilvánította népesedési világnappá, hogy felhívja a figyelmet a népességnövekedés mértékére és az ezzel járó kihívásokra. A jövőben a bolygó népessége tovább gyarapszik, azonban lassuló ütemben. Az 1950-ben mért, két és fél milliárd fő megkétszereződéséhez harminchét év kellett, az 1987-es ötmilliárdos népesség várhatóan több mint hetven év után, 2061-re duplázódik meg tízmilliárdra. 2085-től a növekedés valószínűsíthetően csökkenésbe fordul át.
Fókuszban a vármegyék, 2025. I. negyedév
2025 I. negyedévében a foglalkoztatottak száma megegyezett az egy évvel korábbival, a munkanélkülieké 14 ezer fővel csökkent. A kedvezményekkel számított nettó átlagkereset 9,1%-kal emelkedett. A 7,2%-kal kevesebb születés és a 4,4%-kal több halálozás eredőjeként a természetes fogyás 20%-kal gyorsult. A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az ipari termelés volumene 4,2, az építőiparé pedig 7,5%-kal csökkent. A gazdasági szervezetek beruházásainak volumene 13%-kal elmaradt, a kiskereskedelmi forgalomé 0,9%-kal bővült.
Magyarország, 2024
2024-ben a globális kihívások közepette 0,5%-kal nőtt a magyar GDP. A gazdasági folyamatok kettősségét mutatja, hogy míg a termelőágak teljesítménye mérséklődött, addig a szolgáltatást nyújtóké emelkedett. A háztartások fogyasztása élénkült, amit nagyban előmozdított, hogy az inflációs hullám lecsillapodásával a keresetek vásárlóereje újból nőtt. Az adatsorok mindemellett arról is tanúskodnak, hogy a foglalkoztatás szintje újabb csúcsot ért el.
5696 gyermek született, és 9639 fő vesztette életét, Népmozgalom, 2025. május
Az előzetes adatok szerint 2025 májusában 5696 gyermek született, és 9639 fő halt meg. Az előző év azonos hónapjához képest a születések száma 10, a halálozásoké 2,3%-kal mérséklődött, míg a házasságkötéseké 2,5%-kal nőtt.
Helyzetkép, 2024 - Népmozgalom
Az egy évvel korábbinál kevesebb gyermek született hazánkban 2024-ben. A halálozások száma is csökkent, azonban a születésekénél kisebb mértékben, így a természetes fogyás üteme gyorsult. A nemzetközi vándorlás előző évinél alacsonyabb többlete kissé mérsékelte a népességfogyást, az ország lélekszáma 45 ezer fővel lett kevesebb. A házasságkötések száma elmaradt az előző évitől, a válásoké kismértékben meghaladta azt.
A fenntartható fejlődés indikátorai Magyarországon, 2024 – Fenntartható fejlődési célok (SDG)
A hazai Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa által kidolgozott Keretstratégia, valamint az ENSZ égisze alatt kialakított globális mutatórendszer egyaránt a jövő nemzedékek lehetőségeinek védelmét, és az erőforrásokkal való hosszú távú felelős gazdálkodás követelményeinek érvényesítését tűzte ki célul. Ezen a felületen több mint száz statisztikai mutatóval szemléltetjük, hogy a közeli és távoli múlt tendenciáit összegezve, milyen folyamatok jellemzik Magyarországot az emberi, a társadalmi, a természeti és a gazdasági erőforrások terén.
Debrecen város napja, április 11.
I. Lipót király 1693. április 11-én adományozott kiváltságlevelében Debrecent szabad királyi városi rangra emelte, ennek emlékére 1998-tól ezen a napon ünneplik a város napját. Debrecen kétszer volt az ország fővárosa, az 1980-as évek közepe óta (Miskolcot megelőzve) Magyarország második legnépesebb települése. Jelentős gazdasági és oktatási-kulturális centrum. A regisztrált vállalkozások száma szerint a megyeszékhelyek szerinti rangsor első helyén szerepel és a Debreceni Egyetem fogadja a hazai felsőoktatási intézmények közül a legtöbb külföldi hallgatót.
Kapcsolódó témakörök
- Egészségügy, baleset
- Életkörülmények
- Férfiak és nők
- Fiatalok és idősek
- Igazságszolgáltatás
- Jövedelem és fogyasztás
- Lakás
- Munkaerő
- Népszámlálások
- Területi adatok
Módszertani információk
Kapcsolódó hivatkozások
- Időszaki adatfelvételek eredményei, mutatószámrendszerek
- KSH Népességtudományi Kutatóintézet
- INSPIRE – Statisztikai egységek
Gyorstájékoztatók |
Legutóbbi megjelenés | Következő megjelenés |
---|---|---|
Népmozgalom, 2025. május | 2025.06.27. | 2025.07.31. |
Közzétételi és revíziós naptárKiadványtár