Szolgkülker - Gyakran Ismételt Kérdések
Kérjük, amennyiben módszertani vagy az adatszolgáltatással kapcsolatos gyakorlati kérdésére nem talált kielégítő választ, vagy bizonytalan a szolgáltatás besorolásával kapcsolatban, hívja ügyfélszolgálatunkat a következő telefonszámon: 06/80/200-766!
Módszertani kérdések
A termékforgalmat nem szabad szerepeltetni a szolgáltatás-külkereskedelmi jelentésben. Amennyiben csak termékforgalmi adata van (reexportot és külső gyártást leszámítva), az OSAP 1470 ny. számú kérdőívet nemlegesen kell visszaküldeni, feltüntetve a nemlegesség indokát. Az adatszolgáltatói körből való kikerülés négy negyedév nemlegessége után lehetséges.
Igen, mivel a statisztika szempontjából az Európai Unió tagállamai is nem rezidensnek (külföldinek) minősülnek (az áfatörvényben leírtakkal ellentétben).
Lehetőség szerint a tényleges teljesítés (szolgáltatásnyújtás/igénybevétel) időpontja szerinti (napi/időszaki átlag), vagy ha folyamatos teljesítésről van szó, akkor a könyveléskori árfolyamot kell használni, melyen a vállalat a könyveiben rögzíti a tranzakciót. Ha csak a számla kiállításának időpontjáról van információja a kitöltőnek, a kiállítás szerinti árfolyamot szükséges alkalmazni. Amennyiben devizában könyvelnek, úgy az MNB adott napra/időszakra vonatkozó középárfolyamát kell alkalmazni.
Nem, minden negyedévben csak az adott negyedév forgalmát szabad jelenteni!
Az adatszolgáltatásban negatív értékek megadása nem lehetséges. Abban az esetben, ha negatív értéket kellene jelenteni (pl. a tárgynegyedévben beérkező jóváíró számla, sztornószámla esetén), kérjük, hogy a negatív adatot ne a tárgynegyedévben jelentsék, hanem annak a negyedévnek az adatát korrigálják, amelyre az adat vonatkozik!
Nem, rezidensek (belföldiek) közötti ügyletet semmilyen esetben sem szabad jelenteni.
Amennyiben a szolgáltatás-ügyletet nem rezidens partnerrel bonyolítják le, a forgalmat minden esetben jelenteni kell, függetlenül attól, hogy a külföldi partner mely országban vezeti a bankszámláját, amelyre / amelyről az utalás történik.
Partnerországként a kiállított számla szerinti partner honosságát kell feltüntetni.
Igen, az ilyen vállalatok nem rezidensnek minősülnek, ezért a nekik nyújtott (export), illetve a tőlük igénybe vett (import) szolgáltatásokat is jelenteni szükséges. Abban az esetben is kell jelenteni ezen szolgáltatásokat, ha a magyar adószámú, de telephellyel nem rendelkező külföldi székhelyű vállalat, mint partnercég és a jelentést készítő cég ugyanazon cégcsoport tagja.
Azt az országot kell megadni, amelyben az elszámolóközpont székhelye található.
A bunker üzemanyag értékesítésekor a számlát fizető honosságát kérjük jelenteni, míg vásárláskor azt az országot, ahol az üzemanyag-felvétel történt.
Külső gyártás esetén exportként azt az országot kell feltüntetni, amelyben a feldolgozott terméket értékesítik, importként pedig egyrészt azt az országot, amelyben a feldolgozás történik, másrészt azt az országot, amelyből a feldolgozáshoz szükséges alap- és segédanyagokat, termékeket megvásárolják (a feldolgozás országa vagy harmadik ország).
Nem. Sem a Magyarországon működő külföldi diplomáciai testületekkel, sem a külföldön működő magyar diplomáciai testületekkel bonyolított forgalom nem képezi a jelentés részét.
Nem. A szállításexport/import nem a termékforgalom iránya szerint, hanem az ügyletben résztvevő szerződéses partner honossága szerint jelentendő!
Nem, csak és kizárólag a fuvarozás számla szerinti értékét.
Igen, abban az esetben, ha közvetített szolgáltatásról van szó, és a termékszámla nem tartalmazza a szállítási költséget, VAGY ha a cég saját fuvareszközzel külföldi részére lebonyolított szállítást jelent.
A szállítási ügynöki (más nevében, más számlájára) tevékenységet végző vállalkozásnak csak a megbízótól (pl. anyavállalat) kapott jutalékát kell jelentenie a szállítási módozattól függően kiegészítő szállítási szolgáltatások exportként, illetve a működési költségeire kapott összegeket, amennyiben ez a jutaléktól elkülöníthető (Üzletviteli tanácsadás és PR-szolgáltatások, EBOPS-kód: 277).
A külföldön vásárolt autópálya-matrica, illetve fizetett útdíj értékét közúti szállítást kiegészítő szolgáltatás importként (EBOPS 226) kell jelenteni, az alábbiak szerint:
- magyar autóbuszok (menetrend szerinti) és tehergépjárművek által külföldön vásárolt autópálya-matrica, illetve külföldön fizetett útdíj értéke (kérjük, hogy a szállítóeszközzel rendelkező vállalatok csak a külföldi kibocsátású üzemanyagkártyával, készpénzzel, illetve bankkártyával történő vásárlás értékét jelentsék)
- magyar autóbuszok (menetrend szerinti) és tehergépjárművek által külföldön magyar kibocsátású üzemanyagkártyával fizetett autópálya-matrica, útdíj értéke (kérjük, hogy ezt a tételt az üzemanyag-forgalmazók jelentsék). A magyarországi úthasználatért fizetett díjakat nem szabad jelenteni!
Nem. Ezek a kiadások üzleti turizmusnak minősülnek, és nem képezik az adatgyűjtés részét.
Igen, pénzügyi szolgáltatás importként (EBOPS-kód: 260).
Csak a hitel jutalékát, rendelkezésre tartási költségét, adminisztrációs díját kell jelenteni pénzügyi szolgáltatás importként (EBOPS-kód: 260). Nem szabad jelenteni a hitelösszeget, a törlesztőrészletet és a kamatot.
A hitelösszeget nem, viszont a hitel szervezési díját, rendelkezésre tartási költségét jelenteni szükséges pénzügyi szolgáltatásként (EBOPS-kód: 260).
A csomagolt szoftvertermék értékesítését nem szabad jelenteni, mivel ez termékértékesítésnek számít. Amennyiben azonban a szoftvertermék használatáért külön fizetendő licencdíj kerül felszámításra (pl. aktiváláshoz szükséges kódért fizetett díj), ezt a díjat Számítástechnikai szolgáltatásként kell jelenteni (EBOPS-kód: 263).
Nem. Az éves díjakat arányosan szét kell osztani arra az évre, amelyre vonatkoznak (pl. ha az éves operatív lízing bérleti díj, franchise díj, jog- és licencdíj, stb. elszámolása decemberben történik, azt nem a IV. negyedévben kell jelenteni, hanem a négy negyedévre egyenletesen vagy forgalomarányosan elosztva. Az arányokat az adatszolgáltatóknak kell – akár becslés útján – meghatározni.).
Igen. Amennyiben külföldről bérelnek / külföldre adnak bérbe bármilyen szállítási eszközt, berendezést kezelőszemélyzet nélkül, 2 évnél rövidebb időre, és az a bérleti szerződés lejárta után nem kerül a tulajdonukba, a bérleti díjat operatív lízingként (tartós bérletként) kérjük jelenteni.
Igen, de csak abban az esetben, ha a bérelt ingatlan értéke meghaladja a telek értékét (Operatív lízing, EBOPS-kód: 272).
Ha a reexport során a vétel és továbbértékesítés nem ugyanabban a jelentési időszakban történt, az importot csak akkor kell jelenteni, amikor az export megtörtént. Javasoljuk, hogy importként irányban a továbbértékesítési szándékkal beszerzett ELÁBÉ adatokat adják meg; exportként pedig az ezen javak értékesítéséből származó árbevételt. A reexport tevékenység során igénybe vett egyéb szolgáltatásokat (szállítás, ügynöki díjak stb.) lehetőleg külön, a saját EBOPS kódjukon jelentsék (ha minden, a reexporthoz kapcsolódó költség egy számlán érkezik az eladótól, a teljes összeg jelenthető reexport importként is). Ügyeljenek arra, hogy ne készletet, hanem forgalmat jelentsenek!
A reexport eseteinek részletezését ld. a kitöltési útmutatóban.
Ha az ugyanahhoz a projekthez és helyhez köthető építés-szerelés meghaladja az egy évet, a tevékenységet nem kell jelenteni, mivel a külföldön egy éven túl beruházást végző vállalkozások a beruházás időtartamára a fogadó ország rezidensévé válnak, külföldön adóznak.
A tényleges kiadásokat abban az időszakban kell jelenteni, amikor a filmforgatás zajlik, és ugyanerre az időszakra kell jelenteni az elhatárolásként, előlegként könyvelt bevételeket is (így adott időszakra a KSH és az NAV felé beadott jelentések adatai nem lesznek összhangban).
A szellemi termékek használata, illetve másolása/terjesztése esetén az alábbiak szerint kell eljárni:
- szoftvertermék használata, felhasználása: Számítástechnikai szolgáltatások (EBOPS 263)
- audiovizuális termék használata, felhasználása: Audiovizuális és kapcsolódó szolgáltatások (EBOPS 288)
- szoftvertermék/audiovizuális termék másolása/terjesztése: Szellemi tulajdon használatáért kapott/fizetett díjak (EBOPS 893)
- szabadalom, védjegy, copyright, franchise stb. használata, felhasználása: Szellemi tulajdon használatáért kapott/fizetett díjak (EBOPS 893)
A jogdíjakkal kapcsolatos adatszolgáltatás részletezését ld. a kitöltési útmutatóban.
Igen, abban az esetben, ha a szolgáltatás kutatás-fejlesztésként kerül könyvelésre (a K+F szolgáltatás besorolása attól függ, hogy az adatszolgáltató könyveiben hol szerepel az adott tétel).
A kvóták vásárlása, illetve eladása nem minősül szolgáltatásnak, ezért nem szabad jelenteni. Ha a kvóta-kereskedelemmel kapcsolatban egy cég jutalékot fizet / kap, azt Egyéb, kereskedelemhez kapcsolódó szolgáltatások (EBOPS-kód: 271) importként / exportként kell jelenteni.
A postatörvény alapján az igénybevett és nyújtott szolgáltatásokat kétfelé kell választani: a 20 kg alatti csomagok (Egyetemes Postaegyesület szabályai értelmében) szállítása postai szolgáltatásnak/futárszolgálatnak (EBOPS-kód: 958/959), míg a 20 kg feletti küldemények szállítása áruszállításnak (EBOPS-kód a megfelelő szállítási módozat szerint) minősül.
Nem. Csak a külföldi kibocsátású üzemanyagkártyával, készpénzzel, illetve bankkártyával kiegyenlített tankolás összegét kell jelenteni. (A magyar kibocsátású üzemanyagkártyával történő tankolást nem, mivel azt az üzemanyag-forgalmazó vállalkozások jelentik.)
Nem. Csak a nem rezidens vállalkozásoknak kiszolgált üzemanyag értékét kell jelenteni!
Nem. Csak a nem rezidens (külföldi) vállalkozásoknak kiszolgált üzemanyag értékét kell jelenteni!
Nem. Az üzemanyag-forgalmazók (reptéri üzemeltetők) által a külföldi légitársaságok részére Magyarországon kiszolgált üzemanyag értékét nem szabad jelenteni, mivel az a termékforgalom részét képezi! (A légitársaságoknak kiszolgált üzemanyag speciális termékforgalomnak minősül, az Intrastat, Extrastat adatszolgáltatás része.)
Ha a külső gyártás során az áru vásárlása és a feldolgozás nem ugyanabban a jelentési időszakban történt, a vásárlást és feldolgozást (import) csak akkor kell jelenteni, mikor az értékesítés (export) megtörtént. Amennyiben az import pontos meghatározása nem lehetséges, kérjük, becsüljék meg az értékét.
Nem. Csak a külföldön vásárolt áruk, igénybe vett szolgáltatások és kifizetett munkabérek összességét kell jelenteni.
Nem! Előfordulhat, hogy az adatok hasonló nagyságrendűek, de a két jelentés adattartalma általában nem feleltethető meg egymásnak teljes mértékben. Az ÁFA-adatokat és a társasági adóbevallás adatait ezért csak ellenőrzés céljára használjuk.
A csoportos adóalanyiságban résztvevő valamennyi tagnak külön-külön jelentést kell benyújtania a KSH felé. Az ÁFA-adatokkal való összevetés ez esetben nem indokolt.
Adatszolgáltatással kapcsolatos gyakorlati kérdések
Igen, határidő módosítási igényüket kollégáink felé jelezhetik.
Nem. Kérjük, ilyen esetben időben jelezzék kollégáink felé, hogy még nincsenek végleges adataik, és
- állapodjanak meg egy módosított beküldési határidőben, amikor már
rendelkezésre állnak a végleges adatok, vagy amennyiben ez nem
lehetséges,
- egyeztessenek becsült adatokat. Ebben az esetben kérjük, a megjegyzés
rovatban jelezzék, hogy az adatok nem véglegesek.
A kérdőívet kizárólag a KSH-ELEKTRA rendszeren keresztül lehet beküldeni (https://elektra.ksh.hu, ahol részletes tájékoztatást is talál a rendszerrel kapcsolatban).
Az ELEKTRA rendszeren belül az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésre az OSAP 1470-es kérdőív beküldésére: manuális kitöltés; adat XML feltöltés; CSV állományból feltöltés. Ezekkel kapcsolatos részletes leírás itt található.
Ha egy adatszolgáltató nem látja a kérdőívet annak több oka is lehet:
- Az adatszolgáltatónak nincs adatszolgáltatási kötelezettsége az adott adatszolgáltatásra, ezt a http://www.ksh.hu/apps/vg.hataridonaplo.hin oldalon tudja ellenőrizni.
- Még nincs megszemélyesítve a kérdőív. Általában a beküldési határidő hónapjának első munkanapjaiban kerül ki a kérdőív az adatszolgáltatóhoz.
- Az adatszolgáltatást nem a szervezet, hanem az adatbenyújtó (pl.: könyvelő cég) teljesíti, ekkor az ő felületükön jelenik meg a kérdőív.
- Az adatszolgáltató nem admin felhasználóként jelentkezett be, és nincs jogosultsága arra, hogy lássa a kérdőívet. Ekkor kérem, forduljon a szervezetük adminjához.
Ha ezek alapján az adatszolgáltató továbbra sem találja a megoldást, akkor kérem, jelentkezzen az alábbi elérhetőségünk valamelyikén:
Lépjen velünk kapcsolatba https://kapcsolat.ksh.hu/ContactCenter/index.xhtml
email cím: elektra@ksh.hu
Telefon: +36 80 200 766
Az „Információ a bázis-és tárgyidőszaki adatokról” tájékoztatásul jelenik meg, hogy az előző év azonos időszaki és tárgyidőszaki adatait összehasonlíthassa szolgáltatásfajtánként, ellenőrzés céljából.
A kérdőív 2018-ban átszerkesztésre került, az „Információ” fejezet a kérdőív végére került.
A tárgyidőszaki adatokat az „Export” , valamint az „Import” lapon tudja rögzíteni, javítani, magyarázható hiba esetén a magyarázatot a hibalista ablakban kérjük megadni.
Miután elvégezte a kérdőíven a kívánt változtatásokat, a beküldés előtt a mentés gombot is szükséges megnyomni, csak így íródik felül a korábbi bejegyzés.
A https://elektra.ksh.hu/asp/bejelentkezes.html oldalon kattintson az Elfelejtett jelszóra. A törzsszám és a felhasználó név megadása után az Elektra rendszerben megadott email címre kiküldésre kerülnek a további teendők.
Ezenkívül a 80/200-766-os telefonszámon is kérhet segítséget.
Amennyiben manuálisan tölti ki a kérdőívet, válassza ki a Beküldött kérdőívek-et (baloldalt), majd az aktuális kérdőívet javításra nyissa meg, módosítsa, mentse és küldje el a dokumentumot. Amennyiben az adat XML feltöltést vagy a CSV állományból feltöltést használja, töltse fel ismét a teljes, javított dokumentumot, majd küldje be.
Igen, amennyiben előtte megformázza azokat számformátumra, tizedesjegyek nélkül.
Egy EBOPS kód valóban csak egy lapon szerepelhet, azonban annyi tételt tud rögzíteni, amennyit csak szeretne. Amennyiben mindhárom sort kihasználta a partnerországkódok megadására, nincs más dolga, mint belekattintani az utolsó partnerország sorszámába, és a megjelenő kék színű „plusz” jelet annyiszor megnyomni, ahány további sort, vagyis partnert szeretne az adott EBOPS-hoz rögzíteni. Amennyiben ezzel végzett, a lapok alsó és felső sarkában lévő „plusz” jelek megnyomásával új EBOPS kódnak tud új oldalt nyitni.